Damis – Molier – Świętoszek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Damis – Molier – Świętoszek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Damis, jedna z postaci „Świętoszka” autorstwa znanego komediopisarza – Moliera. Gwałtowny, młody mężczyzna, który nie potrafi pogodzić się z zaślepieniem własnego ojca. Odkąd tylko pojawił się na kartach powieści wiedziałam, że jego obecność zwiastuje kłopoty i nie myliłam się. W istocie doprowadził on do sporej kłótni, jednak ostatecznie dzięki niej udało się ujawnić prawdziwe oblicze Tartuffe’a. Więc koniec końców postać ta przyczyniła się do zdemaskowania dewocji i obłudy które stanowią główny temat utworu.
Zacznijmy od wyglądu bohatera, który biorąc pod uwagę fakt, że „Świętoszek” jest scenariuszem teatralnym zebranym w książkowy format ciężki do określenia. Jednak na podstawie treści dzieła wnioskować możemy, iż Damis to młody mężczyzna. Wynika to między innymi z tego, że ani on, ani jego siostra nie są jeszcze zaślubieni, lecz o zaręczynach myślą. Oboje również mieszkają nadal w domu rodziców, lecz są na tyle dorośli by poradzić sobie samodzielnie w życiu.
Bohatera poznajemy już w pierwszej scenie utworu. Pani Pernelle, jego babcia nazywa go wówczas głuptasem z którego Orgon nie będzie miał nigdy pożytku. Gani go i innych mieszkańców za skłonność do grzeszenia wychwalając przy okazji Tartuffe’a. Chłopak wpada wtedy w gniew, zresztą nie tylko on, a wszyscy zebrani. Powstaje spór, który stanowi potwierdzenie impulsywności młodego mężczyzny, a także jego bezsilności wobec wpływu kłamcy na ojca i babkę.
Relacje Damisa z resztą rodziny są stosunkowo dobre. Troszczy się o matkę, którą Orgon zaniedbuje. Również szczęście siostry nie jest mu obojętne. Ze wszystkich sił stara się powstrzymać ojca przed wydaniem Marianny za Tartuffe’a, którego dziewczyna nie kocha. Na początku utworu prosi nawet wuja Kleanta o przemówienie tacie do rozumu. Sądzę jednak, że nie chodzi mu jedynie o dobro młodszego rodzeństwa, ponieważ jak dowiadujemy się z jednej z rozmów chłopak „płonie ogniem szczerym” dla siostry Walerego, za którego pierwotnie wyjść miała Marianna. W tym krótkim stwierdzeniu poznajemy w Damisie człowieka uczuciowego, zakochanego, martwiącego się, iż utraci prawdziwą miłość.
Damis to pory

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!