Dobrzyńscy – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Dobrzyńscy – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Szlachta Dobrzyńskich to ludzie czystej krwi polskiej, którzy są bohaterem zbiorowym epopei narodowej Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Zamieszkują oni Litwę od blisko czterystu lat. Zachowali mazurską mowę i zwyczaje. Słyną w Litwie z męstwa szlachciców i urody szlachcianek. Kiedyś byli bardzo częstymi gośćmi w dworach, na zajazdach i sejmikach.
Pomimo iż prawie niczym nie różnili się od chłopów, swoją odrębność pokazywali poprzez strój. Do popularnego stroju mężczyzn należały białe kapoty w czarne pręgi, zaś kobiety zazwyczaj chodziły w drylichach i trzewikach, a prace wykonywały w rękawiczkach. Charakterystyczne dla tej grupy były czarne włosy, wysokie czoła, czarne oczy i orle nosy.
Dobrzyńscy zwykli dawać dzieciom na chrzcie imię polskiego świętego. Mężczyźni otrzymywali imię Bartłomiej lub Maciej, a kobiety Kachna lub Maryna. Każdy w Dobrzynie posiadał przydomek od atrybutu, którym walczył, zalety, wady lub cechy charakteru. Bartek Prusak, który był człowiekiem roztropnym i rozsądnym, swój przydomek otrzymał żartobliwie z powodu ogromnej nienawiści, którą żywił do Prusaków. Z kolei Maciek Konewka, Maciek Kropiciel i Bartek Brzytewka swoje przydomki dostali od broni, którą się posługiwali. Niegdyś szlachta zaściankowa nie musiała martwić się o dobra materialne, ale sytuacja się zmieniła i musieli zacząć pracować na swoje utrzymanie. To patrioci, którzy starają się zachować mazurską mowę i zwyczaje. Wielu z nich walczyło w powstaniu i popierało kampanię Napoleona Bonapartego. Dobrzyńscy mieli zdolność do szybkiego i gwałtownego podejmowania decyzji, ale byli również mężni, waleczni i oddani ojczyźnie. Ich negatywne cechy to porywczość, brak zdrowego rozsądku, skłonność do anarchii oraz zapalczywość. Łatwo dawali się zmanipulować innym, co pokazali w sytuacji, gdy po namowie Gerwazego zrobili zajazd na dworek soplicowski. Czołowym przedstawicielem szlachty zaściankowej był Matyjasz Dobrzyński, którego również zwano Maćkiem nad Maćkami, Zabokiem, Kurkiem na kościele oraz Królikiem. Niskiego wzrostu mężczyzna, któr

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!