Domański Leszek – A. Kamiński – Kamienie na szaniec
Zamień czytanie na oglądanie!
„Istniała w Warszawie szkoła, dobra szkoła. […] W szkole tej pracował właściwy zespół nauczycielski. Gdy piszemy „właściwy” nauczyciel, mamy tu na myśli człowieka, który ma umiejętność zachęcania i wdrażania uczniów do samokształcenia. Tę właśnie właściwość miała większość nauczycieli gimnazjum imienia króla Stefana Batorego”. Szczególne miejsce w sercach uczniów uczęszczających do tej placówki zajmował Lechosław Leszek Domański, zwany przez nich „Zeusem”. To on miał okazję pracować z Tadeuszem Zawadzkim, Janem Bytnarem i Aleksym Dawidowskim – bohaterami powieści „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Jaki był belfer, który miał przemożny wpływ na kształtowanie się charakterów Rudego, Alka i Zośki?
Środowisko domowe, a potem grono koleżeńskie i społeczność szkolna odegrały niebagatelną rolę w kształtowaniu psychiki młodych ludzi, którzy dopiero pukali do bram dorosłości. Ich plany, nadzieje i marzenia zostały brutalnie zweryfikowane. Wybuchła II wojna światowa. Było to chwilę po tym jak zdali maturę.
Właśnie ta prestiżowa szkoła – Gimnazjum im. Stefana Batorego stała się kuźnią wielkich wartości i nieprzeciętnych osobowości. Znakomitym przewodnikiem w drodze ku dorosłości był Leszek Domański – nauczyciel geografii i wychowawca. Był niewiele starszy od swoich podopiecznych – zaledwie osiem lat różnicy. W swoich działaniach był odważny i nowatorski. Decyzja o przejściu na „ty” z uczniami w pozaszkolnych realiach mogła przysporzyć mu krytyków. Tymczasem zaowocowała zdobyciem jeszcze większego szacunku i zaufania młodzieży.
Jego lekcje często wychodziły poza mury szkoły. Zeus z lubością wracał ze swoimi uczniami, a w drodze powrotnej chętnie z nimi dyskutował, omawiał wybrane zagadnieni
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!