Fileas Fogg – J. Verne – W 80 dni dookoła świata
Zamień czytanie na oglądanie!
Fileas Fogg to główny bohater najpopularniejszej jednotomowej powieści przygodowej francuskiego pisarza Juliusza Verne’a pt. ”W 80 dni dookoła świata”, która została po raz pierwszy opublikowana w 1872 roku. Należy ona do cyklu powieściowego pt. ,,Niezwykłe podróże”.
Fogg był niezwykle tajemniczym angielskim dżentelmenem, mieszkającym w Londynie przy Saville Row w Burlington Gardens siedem. ,,Żył on samotnie w domu swoim (…) , w domu, którego progów nie przekraczał żaden gość”. W związku z tym, że był osobą zagadkową, elegancką i zjawiskową doskonale reprezentował angielskie środowisko. Mówiono o nim, iż nie znacznie z twarzy przypomina wielkiego angielskiego poetę Georga Byrona. Ponadto Fileas nie był typowym londyńczykiem, gdyż nie należał do żadnego z licznych, sławnych w mieście stowarzyszeń, nie zobaczył go w banku, na giełdzie czy wyścigach. Nie zajmował się transportem, nie był rolnikiem, kupcem, przemysłowcem, a jego nazwisko nie znajdowało się w księgach adwokackich czy sądowych. Należał tylko do ekskluzywnego klubu ,,Reforma”.
Fogg był mężczyzną o twarzy pięknej i szlachetnej, blondynem o jasnych faworytach, z gładkim i szerokim czołem, o bladej cerze i wspaniałych zębach. Mimo że miał lekko zaznaczoną tuszę to nie szpeciła jego wysokiego wzrostu. Jego spojrzenie było jasne i badawcze. Nie pozwalał sobie na niepotrzebne gesty.
Służący Jan Passepartout tak opisał Fogga:,,Kilka minut wystarczyło, by nowy służący trafnie ocenił swego pana. Domyślił się, że musi mieć lat ze czterdzieści, uznał że figurę ma nienaganną, postawę szlachetną, że blond włosy jego i faworyty pielęgnowane są przez najlepszego fryzjera i że posiada spokój i godność w ruchach. Spokojny, flegmatyczny, o oku czystym, nieruchomej powiece, był typem zimnokrwistego Anglika. Jego przysłowiowa punktualność wzbudzała podziw we wszystkim.”
Bohater Verne’a był człowiekiem zamkniętym w sobie. ,, Mówił mało i lakonicznie, co jeszcze podkreślało jego tajemniczość”. Po pierwszej rozmowie służący Jan pomyślał, że figury woskowe u pani Tussaud mają więcej życia niż jego nowy pan. Jak na bogatego Anglika przystało ,, Nie był rozrzutny, ale nie był też skąpy. Gdy chodziło o sprawę szlachetną, pożyteczną czy cel dobroczynny, nie omieszkał wesprzeć w sposób dyskretny.” Mówiono, że pan Fogg nigdy nie spóźnił się
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!