Glaukos – H. Sienkiewicz – Quo vadis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Glaukos – H. Sienkiewicz – Quo vadis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Glaukos to drugoplanowy bohater powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Był Grekiem, lekarzem, chrześcijaninem oraz byłym niewolnikiem.
Kiedyś służył jako niewolnik na statku. Po jakimś czasie udało mu się wykupić swoją rodzinę. Pewnego razu poznał wróżbitę, Chilona Chilonidesa, z którym wędrował z Neapolis do Rzymu. Podczas drogi wróżbita bez wyrzutów sumienia wydał jego rodzinę handlarzom niewolników. Z powodu porwania jego żony oraz zamordowania dzieci było mu bardzo trudno odzyskać zdrowie fizyczne i psychiczne. Został skatowany przez oprawców, a Chilon wystawił go samego na pewną śmierć. Jednakże Glaukos przeżył i zaczął brać uczestniczyć w działaniach gminy chrześcijańskiej w Rzymie.
Pewnego dnia, opatrując ciężko rannego Marka Winicjusza w domu wdowy Miriam, rozpoznał wśród obecnych tam ludzi Chilona Chilonidesa. Traumatyczne wydarzenia powróciły do niego ze zdwojoną siłą. Ursus powiedział mu również, że Chilon namawiał go do pozbawienia go życia.
Swym dalszym postępowaniem Glaukos udowodnił, że wiara w Chrystusa była dla niego źródłem miłosiernego i właściwego postępowania w życiu. Puścił Chilona wolno i przebaczył mu. Wiele czasu spędził w złych warunkach w więzieniu. Zginął śmiercią iście męczeńską podczas widowiska igrzyskowego na płonącym słupie – niczym żywa pochodnia. Widok płonącego medyka na krzyżu w czasie krwawych igrzysk zorganizowanych przez Nerona był wstrząsający. Chilon Chilonides przeżył przemianę wewnętrzną R

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.