Hassan – G. G. Byron – Giaur

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Hassan – G. G. Byron – Giaur, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Miłość przyszła nagle i połączyła Giaura – tytułowego bohatera powieści poetyckiej George’a Gordona Byrona z piękną Leilą – jedną z żon Hassana. Jak wobec wiarołomnej nałożnicy zachowa się muzułmański basza? Czy znajdzie w sobie ludzkie emocje, czy od uczucia ważniejsze będzie prawo, które reprezentuje?
Zderzenie Hassana i Giaura – „innowiercy”, który nazywany jest też Wenecjaninem, przynosi wiele emocji. Basza jest przedstawicielem odmiennej kultury i innego stylu życia. Ma swój harem, bo na to zezwala tradycja. Spośród wielu żon najbardziej kocha Leilę – przepiękną Gruzinkę z równie pięknym usposobieniem. Dramat całej trójki: Hassana, Giaura i Leili – zaczyna się wówczas, gdy kobieta dopuści się zdrady z Wenecjaninem. Basza, mimo że prawdziwie kocha kobietę, nie jest w stanie wybaczyć jej zdrady. Górę bierze splamiona duma. Co więcej, uważa, że prawo powinno zostać nieugięte, nawet jeśli dotyczy kogoś, na kim szczególnie nam zależy. Wiarołomstwo odbiera jako ujmę na honorze. Bardzo cierpi z tego powodu, co świadczy o jego wrażliwości. Jednak nieugięty charakter nakazuje mu dokonać zemsty i wymierzyć sprawiedliwość. Dlatego zleca zamordowanie niewiernej żony, która zostaje utopiona w morzu w zawiązanym worku. Drastyczna scena świadczy z kolei o nieustępliwości, konsekwencji i przede wszystkim – okrucieństwie.
Jako muzułmański basza może pochwalić się imponującym bogactwem. Ma też wszelkie podstawy, aby czuć się kimś potężnym, cieszącym się uznaniem społecznym, powszechnie szanowanym. W obliczu osobistej tragedii i dramatycznego wyboru, którego musiał dokonać, wszystko blednie i traci na znaczeniu. Po śmierci Leili zachowuje się jak bezbronne dziecko. Nie może zaznać spokoju. Targają nim silne emocje, a

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!