Helios – w mitologii greckiej bóg słońcaHomer

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Helios – w mitologii greckiej bóg słońcaHomer, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Helios – genealogia. Zadanie HeliosaW starożytnej Grecji wszystkie siły przyrody miały swojego boskiego opiekuna. Słońce również go miało, a był nim Helios – jeden z tytanów. Był utożsamiany z rzymskim Solem (co ciekawe, występująca w mitologii nordyckiej bogini słońca także ma na imię Sol).
Należał do drugiego pokolenia tytanów. Był synem tytana Hyperiona i tytanidy Tei. Jego żoną była okeanida Perseis (bądź Rode / Rodos). Z kolei jego rodzeństwem były Selene, bogini księżyca, i Eos – bogini jutrzenki, która poprzedzała Heliosa, zanim ten wyjechał na nieboskłon swoim rydwanem, rozpoczynając nowy dzień.
Grecy podzielili królestwo słoneczne pomiędzy dwóch bogów: Apollo, pan życia i śmierci, wyobrażał dobrą i wielką potęgę słońca; Helios zaś był woźnicą wyjeżdżającym o świcie złotym rydwanem zaprzężonym w cztery konie: Ajtona, Eoosa, Flegona i Pyroeisa. Bóg słońca zaczynał drogę na wschodzie i po przemierzeniu nieboskłonu kończył ją w rzece Okeanosa, po czym wracał do swojego pałacu, całego ze złota, drogich kamieni i ozdób z kości słoniowej.
Podczas tytanomachii (czas, kiedy tytani zawładnęli światem i wywiązała się wojna pomiędzy bogami olimpijskimi a tytanami) stał po stronie Olimpijczyków, przez co nie został wygnany po ich zwycięstwie.Mit o Faetonie – synu HeliosaHelios jest postacią, która w mitach pojawia się bardzo rzadko. Najbardziej znany mit opowiada o przejażdżce Faetona (syna Heliosa) rydwanem boga słońca po niebie i jej tragicznym końcu. Faeton stracił panowanie nad końmi, które zorientowały się, że prowadzi nimi niewprawna ręka, i zboczyły z kursu, zagrażając mieszkańcom ziemi upałami, gdy leciały za nisko, i chłodami, gdy wznosiły się za wysoko. Na końcu Faeton został strącony z rydwanu piorunem Zeusa.Helios i OdyseuszBóg słońca miał zdolność oślepiania innych. Przykładem może być fragment mitu o Odyseuszu. Gdy jego towarzysze zjedli część byków należących do boskiego stada Heliosa, Zeus zabił ich piorunem, a Helios wydłużył wędrówkę Odyseusza, manipulując długością dnia.W jaki sposób Helios przysłużył się bogom i ludziom?Ponieważ Helios podróżował codziennie po niebie, widział wszystko, co działo się na ziemi, więc czasem pomagał innym bogom, informując ich na przykład o zdradach i innych ważnych rzeczach. Powiadomił on między innymi Hefajstosa o zdradzie jego żony Afrodyty (która romansowała z Aresem)

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!