Kirke Digory – C. S. Lewis – Siostrzeniec czarodzieja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kirke Digory – C. S. Lewis – Siostrzeniec czarodzieja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Przy pisaniu tego wypracowania posiłkowałam się serią „Opowieści z Narni”, którą napisał C.S.Lewis, a przetłumaczył na język polski Andrzej Polkowski.
W temacie wypracowania jest zaznaczone, że mamy popatrzeć na Digorego Kirke pod kątem książki „Siostrzeniec czarodzieja”, jednak aby poznać pełny obraz postaci będę się odwoływała również do dwóch innych części: „Lwa, czarownicy i starej szafy” oraz do „Ostatniej bitwy”.
Digory’ego poznajemy po raz pierwszy w chronologicznie pierwszej części Narni. Jest on w niej głównym bohaterem i razem ze swoją koleżanką, sąsiadką Polą poznaje równoległe (do naszego świata) światy, między innymi Narnię.
W pierwszej części Digory jest dzieckiem (może mieć około 10 lat, jednak nigdzie nie jest to podane, jedynie Jadis oraz Wuj Andrzej wspominają, że jest „tylko chłopcem, pospolitym chłopcem”). Poznajemy go jako smutnego, upartego i momentami dokuczliwego młodzieńca, który z powodu choroby swojej matki był zmuszony przyjechać ze wsi do Londynu, do ciotki Letycji i wuja Andrzeja, aby ci mogli się zaopiekować nim i umierającą mamą.
Jeżeli znamy życiorys C.S.Lewisa (zachęcam do przeczytania jednego z moich poprzednich wypracować – jest to jego biografia), wiemy, że jego matka również chorowała. W książce Digory’emu udało się znaleźć lekarstwo dla matki i ją uratować, mama Lewisa niestety zmarła, co mocno wstrząsnęło nim, zwłaszcza, że miał tylko 10 lat. Znając ten kontekst można łatwo zaobserwować jak bardzo autentyczne ją emocje głównego bohatera „Siostrzeńca czarodzieja” – autor po prostu też sam to przeżywał. Również ciekawość świata i gotowość do działania jest przekopiowanym zachowaniem. Myślę, że Lewis też chętnie pozwiedzałby inne światy, że też byłby gotowy wyruszyć w wielką podróż, aby tylko spłacić dług i ochronić innych.
W „Siostrzeńcu czarodzieja” widzimy wielką przemianę Digory’ego. Ze skrytego chłopaka rozkwita niczym najprawdziwszy kwiat. Staje się odważnym (ale nie brawurowym), gotowym do poświęceń (ale nie naiwnym i łatwowiernym). Zyskał też dużo doświadczenia życiowego, które przyda mu się w kolejnych tomach serii.
Kolejnym przystankiem na naszej narnijskiej trasie będzie książka „Lew, czarownica i stara szafaR

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!