Klucznik – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Klucznik – A. Mickiewicz – Pan Tadeusz, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Gerwazy Rębajło był trzecioplanowym bohaterem epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Dawny klucznik Horeszków nie pogodził się z wyginięciem rodu. To strażnik ruin zamczyska i zaprzysięgły wróg Sopliców. Zwany również: Mopanku, Szczerbiec, Półkozic, Scyzoryk.
WyglądRębajło był wysokim, silnym i postawnym mężczyzną. Twarz miał posępną, poprzecinaną licznymi bliznami na łysej głowie. Nosił identyczne ubranie od czasów służby u Horeszków, czyli strój przeznaczony dla służby – z wizerunkiem półkozicy i w barwach rodu: żółci, złota i zieleni. Zawsze nosił przy sobie pęk kluczy i szablę, zwaną Scyzorykiem.
Usposobienie i cechy charakteruBył ubogim szlachcicem. Kiedyś miał dość wesołe usposobienie, obecnie stał się milczący i ponury. Pałał chęcią zemsty na całym rodzie Sopliców. Śmierć Stolnika spowodowała, że unikał ludzi. Zrezygnował nawet ze służby u Hrabiego, ponieważ najlepiej czuł się w starym zamku dawnego pracodawcy, gdzie mieszkał w jednym z pustych pomieszczeń. Jego postawa była niewątpliwie oznaką wierności wobec rodu Horeszków. To właśnie on opowiedział o ich dziejach Hrabiemu.
Gerwazy był w głównej mierze skupiony na zemście. Zataiwszy przebaczający gest umierającego Stolnika, swoim Scyzorykiem ścinał głowy Sopliców. Namówił Hrabiego na zajazd na Soplicowo. Rębajło odznaczał się wyjątkową zaciętością i uporem, czego dowodzi niedopuszczanie do myśli pogodzenia zwaśnionych rodów. Z jego powodu nie doszło do porozumienia w sprawie zamku.
Niezaprzeczalnie Klucznik posiadał również pozytywne cechy. Był doskonałym, odważnym żołnierzem, czego dowiódł swoją postawą podczas bitwy. Szczególnie wiele słyszano o jego szabli, Scyzoryku. Oprócz tego był inteligentny, choć również chytry i cwany. Dobitnie wykazał się tym podczas przemowy skierowanej do szlachty zaściankowej w Dobrzynie, gdzie zebrani niemal jednogłośnie zgodzili się na udział w zajeździe.Przemiana GerwazegoWarto zwrócić uwagę, że Gerwazy Rębajło uległ przemianie. Nie była to zmiana podobna do tej, która była udziałem Jacka Soplicy, a jednak zmienił się. Prze

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!