Korczyński Benedykt – E. Orzeszkowa – Nad Niemnem
Zamień czytanie na oglądanie!
Benedykt Korczyński to jeden z głównych postaci występujących w powieści „Nad Niemnem”, która ukazała się w 1888 roku. Powieść zyskała sporą popularność, a w 1939 roku powstała pierwsza ekranizacja zatytułowana bliźniaczo do tekstu Elizy Orzeszkowej.
Benedykt Korczyński to właściciel majątku Korczyn, o który dbał z największą troską. Mężczyzna ma dwóch braci: Dominika, Andrzeja, a także siostrę Jadwigę. W domostwie mieszka z kuzynką – Martą Korczyńską, żoną – Emilią, a także swoimi dziećmi. Dziadek mężczyzny był legionistą. Mężczyzna otrzymał Korczyn w spadku, którym zaczął gospodarować po ukończeniu studiów, gdy miał w głowie wiele patentów do wcielenia w życie.
Postać niezwykle ciężko pracuje, aby utrzymać dworek w Korczynie. Okupanci nakładali na właścicieli ziem wygórowane podatki, które były trudne do opłacania dla części właścicieli. Zdarzało się nierzadko, że dwór nie mógł poradzić sobie z wszystkimi opłatami i podatkami, a wtedy okupant konfiskował majątek. Benedykt dokładał wszelkich starań, aby zachować Korczyn. Denerwował się, gdy coś przestawało działać, martwił się, czy zdoła zatrzymać ziemię.
Mężczyzna nie cieszył się dobrymi relacjami z małżonką. Kobieta pochodziła z majętnej rodziny, więc nie rozumiała starań Benedykta. Emilia nie wychylała nosa z pokoi, dając do zrozumienia innym, że Korczyn ją zniechęca do codziennych działań. Benedykt jest zmuszony znosić histerię Emilii i jej hipochondrię. Żyje z małżonką w fałszywie dobrej relacji. Kobieta nie dopusz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!