Kreon – Sofokles – Antygona
Zamień czytanie na oglądanie!
Tragedia „Antygona” Sofoklesa przedstawia przebieg jednego z najsłynniejszych literackich konfliktów. Po jednej stronie barykady staje tytułowa bohaterka, która mimo zakazu chce pochować ciało poległego brata. Po drugiej – władca Kreon, który wyznaje zasadę: Dura lex, sed lex – Twarde prawo, ale prawo. Dla każdego. Bez wyjątku.
Kreon kieruje się zawsze interesem państwa, gdyż uznaje, że pomyślność obywateli wypływa bezpośrednio z pomyślności ojczyzny. Jego zdaniem Eteokles – jeden z braci Antygony walczył w obronie kraju, zatem jego ciało należy pochować z honorami, natomiast Polinejkes – drugi z nich – był najeźdźcą, więc zasłużył na potępienie. W Epejsodionie I czytamy: „najbardziej hańbi człowieka przekładanie osobistego zysku nad dobro publiczne”.
Kreon ceni jasne i klarowne zasady, nie dopuszcza polemiki. Polinejkes był zdrajcą, bo zbrojnie wystąpił przeciwko bratu, choć to Eteokles wcześniej nie dotrzymał danego słowa. Zdaniem Kreona zawsze trzeba być sprawiedliwym. Swoje działania tak właśnie postrzega. Zgodnie z prawem każdy jest równy i od tej zasady nie powinno być żadnych ustępstw, nawet dla członków rodziny. W działaniu kieruje się rozumem, reprezentuje postawę racjonalizmu, gdyż „klęską największą nierozum”.
Kreon reprezentuje prawo ziemskie, ustanowione przez człowieka. Na straży odwiecznego, naturalnego, boskiego stoi z kolei Antygona. To konflikt między rozumem i prawem zbiorowości (Kreon) a uczuciem i prawem jednostkowym (Antygona). Kreon jest świadomy, że wierność regułom wyznaczonym przez naturę kłóci się z przestrzeganiem praw państwowych. Kreon jest zatem uosobieniem bezlitosnej, despotycznej władzy, niemającej względów dla ludzkiego cierpienia oraz nieliczącej się z odwiecznymi zwyczajami i wierzeniami. W antycznych czasach wierzono, że dusza skazana je
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!