Kreska – M. Musierowicz – Opium w rosole
Zamień czytanie na oglądanie!
„Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz to książka przedstawiająca realia czasów PRL-u, szarych i trudnych dla żyjących wtedy ludzi. Wśród bohaterów tej książki postacią szczególnie wartą uwagi jest Janina Krechowicz, nazywana przez przyjaciół Kreską, główna bohaterka książki. Jest wnuczką lubianego przez uczniów, emerytowanego już profesora Dmuchawca, do którego przyjechała z Wrocławia, aby zapewnić mu opiekę.
Kreska jest uczennicą pierwszej klasy liceum ogólnokształcącego, w którym jej dziadek uczył niegdyś języka polskiego. Jest bardzo zdolna, sama szyje ubrania i wymyśla stroje, ponieważ z powodu trudnej sytuacji finansowej nie stać jej na ich kupno. Jednak pomimo wszechstronnych uzdolnień ma niemałe problemy z matematyką, nie darzyła również sympatią nauczycielki tego przedmiotu, a jednocześnie swej wychowawczyni, pani Ewy Jedwabińskiej – dawnej uczennicy swego dziadka. W odrabianiu zadań z matematyki pomagał jej Maciek Ogorzałka, mieszkaniec sąsiedniej kamienicy, którego skrycie darzyła – z początku nieodwzajemnioną – miłością.
Janka – tak nazywana była przez dziadka – to bardzo ładna, delikatna i młoda dziewczyna o niezwykłych zielonych oczach, ślicznych, jak stwierdził raz Maciek, ustach, długich rzęsach oaz burych, przystrzyżonych „na Izabelę Trojanowską” włosach. Była dość szczupła, co ukrywała pod obszernymi, własnoręcznie stworzonymi swetrami. Tworzyła również buty i torebki, które czasem sprzedawała, a całość jej kreacji wyglądała raczej biednie, aczkolwiek cudacznie i modnie.
Brat Maćka, Piotr Ogorzałka wyczuwał w Kresce prawość i siłę ducha, dla wszystkich była zawsze życzliwa i każdy darzył ją sympatią. Była osobą zaradna i przedsiębiorczą. Cechowała ją odwaga i wesołość, a w szkole przejawiała właściwą sobie hardość. Potrafiła otwarcie wyrazić swoje zdanie, na przykład w kwestii wypełnienia ankiety na godzinie wychowawczej. Potrafiła być uparta, czego dowiodła postanawiając nie odzywać się do Maćka. Skrycie tęskniła za rodzicami, czego nie dawała po sobie poznać, a pod skorupą twardej dziewczyny była jednocześnie bardzo wrażliwa.
Na uwagę zasługuje relacja Janki z dziadkiem, którego darzyła wielkim szacunkiem. B
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!