Krzyżacy – H. Sienkiewicz – Krzyżacy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Krzyżacy – H. Sienkiewicz – Krzyżacy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Charakterystyka Krzyżaków, Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”.
Krzyżacy są jedną z dwóch przodujących narodów (drugim są oczywiście Polacy) w powieści Henryka Sienkiewicza. Są to przewrotni i butni rycerze, najczęściej pochodzący z bogatych, zachodnioeuropejskich rodów.
Dosiadają potężnych koni, zakładają białe płaszcze z czarnym krzyżem, lśniące zbroje kute przez najlepszych płatnerzy w Europie, oraz nieodłączne hełmy z pawimi czubami – tak oto prezentują się wrogowie starci z powierzchni Ziemi pod Grunwaldem. Wszyscy oczywiście składali śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Jednak z biegiem czasu słowo Krzyżaka stało się praktycznie nic nie warte. Mówią, że przestrzegają przykazać Bożych, ale widocznie mają swojego Boga. Cechuje ich obżarstwo i pijaństwo, rozpusta, pycha, buta, gromadzenie bogactw oraz posługiwanie się kłamstwem i intrygą.
Kodeksy rycerskie już dawno przestały ich obowiązywać. W czasie pokoju napadli dwór księcia Janusza, jego samego uprowadzając.
Wobec zwycięzców lub silniejszych od siebie są przesadnie pokorni, jednak gdy tylko nadarzy się okazja do zaszkodzenia jakiemuś innemu, słabszemu rycerzowi nie znają litości. Jak mówi Powała z Taczewa, europejski wojak, gdy drugiego z konia zrzuci myśli: „Czyż mi chwały przysporzy stratowanie bezbronnego?”, zaś Krzyżak właśnie wtedy najbardziej zawzięty.
Z racji tego, że najbardziej obrazowo można charakteryzować nacje występujące w „Krzyżakach” zajmijmy się na chwilę poszczególnymi rycerzami.
Zacznijmy może od Kunona von Lichtensteina, posła krzyżackiego do króla Polski, Władysława Jagiełły. Jest on uosobieniem wszystkich wad rycerzy zakonnych. Jest okrutny (naleganie na ścięcie Zbyszka), bezduszny (brak reakcji na prośby księżny Anny Danuty), pyszny (Zbyszko z Maćkiem mieli go przepraszać pieszo, bez hełmów), oraz obłudy (zasłania się atakiem na majestat Zakonu).
Hugo de Danveld – pomysłodawca porwania Danusi, morderca pana de Fourcy’ego. W Szczytnie pełni funkcję dowódcy załogi zamku. Porywa Danusię nie tylko z powodu chęci zem

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!