Latarnik – H. Sienkiewicz – Latarnik

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Latarnik – H. Sienkiewicz – Latarnik, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Tytułowym bohaterem noweli „Latarnik” Henryka Sienkiewicza jest Skawiński. Mężczyzna ma około siedemdziesięciu lat. Pomimo sporej ilości lat na karku i siwych włosów, zachował ruchy i budowę ciała przypominające żołnierza. Jest Polakiem, którego życie pełne było przygód i niepowodzeń – choć kocha swoją ojczyznę, nie było mu dane do niej powrócić. Skawiński jest niejako bohaterem tragicznym, któremu przeciwstawia się cały świat – choć stara się z całych sił i nie poddaje, los wciąż rzuca mu pod nogi kłody, przez co nie może się pozbierać
Skawiński urodził się w niewielkiej wsi. Został młodo osierocony, dlatego nie pamięta rodziców. Brał udział w powstaniu listopadowym, po czym został zmuszony do wyjazdu z ojczyzny. Był niesamowicie odważny. Po opuszczeniu Polski walczył w wielu wojnach i powstaniach poza granicami ojczyzny, czym zyskał sobie wiele odznaczeń, w tym cztery krzyże i dwie chorągwie.
Latarnik, po opuszczeniu rodzimego kraju, nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca na ziemi. Podejmował wielu zawodów, lecz nigdzie nie zagrzał miejsca zbyt długo. Prześladowało go jakieś nieszczęście, które sprawiało, że mimo szczerych chęci nie potrafił się ustatkować.
Mężczyzna był niesamowicie pracowity – przez całe swoje życie podejmował się wielu prac, przeróżnych i całkiem do siebie niepodobnych. Brał udział w poszukiwaniach złota w Australii, szukał diamentów w Afryce. Służył jako strzelec rządowy w Indiach Wschodnich. Pełnił rolę współwłaściciela fabryki cygar. Był właścicielem warsztatu kowalskiego w Helenie i farmy w Kalifornii. Posiadał kilka statków.
Niestety, podejmowanie prób ustatkowania się Skawińskiego kończyły się fiaskiem. Co jest bardzo smutne, do ciężkiego losu tułacza przyczyniła się jego własna ufność. Miał w zwyczaju wierzyć w ludzi i dawać im drugie szansy, co nie wychodziło mu na dobre.
Bohatera noweli poznajemy w momencie, w którym dostaje pracę na latarni w miejscowości Aspinwall niedaleko Panamy. Poprzedni pracownik zginął w czasie burzy, a amerykański konsul miał tylko dobę na znalezienie zastępstwa. Skawiński chętnie zgłosił się do pracy. Był typem samotnika i, mimo wielu niepowodzeń, wciąż starał się znaleźć swoje miejsce na ziemi. Choć był w podeszłym wieku, przekonał Izaaka Falconbridge’a do zatrudnienia – wciąż posiadał dobrą kondycję i wiedział, że nie będzie miał problemu z wejściem na szczyt latarni.
Życie na latarni okazało się dla Skawińskiego strzałem w dziesiątkę. Mężczyzna chętnie spędzał dni na rozmyślaniu, wpatrywaniu się w morze, wspomnieniach. Jego zadanie nie było trudne – musiał tylko włączyć latarnię wieczorem i wyłączyć ją rano. Bohater sprawował się doskonale. Praca odpowiadała mu, ponieważ mógł wreszci

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!