Maciek Owczarz – B. Prus – Placówka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Maciek Owczarz – B. Prus – Placówka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Maciek Owczarz to jeden z bohaterów utworu autorstwa Bolesława Prusa pod tytułem „Placówka”. Jest to kaleki mężczyzna, parobek w gospodarstwie Ślimaków. Z lektury dowiadujemy się, że trafił tam niegdyś po zakończeniu leczenia w szpitalu i znalazł schronienie. Uległ bowiem tragicznemu wypadkowi. Mianowicie wóz zmiażdżył mu nogę. Jego wcześniejsze losy nie są znane. Bohaterowi można przypisać zarówno dobre, jak i złe cechy charakteru, chociaż więcej jest tych pozytywnych. Maciek jest osobą pracowitą, dokładną, spokojną, skromną i pokorną. Ceni sobie swoje miejsce w gospodarstwie, stara się więc każdego dnia udowodnić, że na nie zasługuje. Wstaje skoro świt, zajmuje się końmi, później jeździ do lasu rąbać drewno lub pracuje na roli. Nie ociąga się, chociaż często chora noga daje mu się we znaki. Szanuje zarówno Józefa Ślimaka, jak i jego żonę Jagnę, ponieważ uważa, że gospodarz jest wobec niego sprawiedliwy i dobry. Istotnie Maciek ma miejsce na spoczynek, posiłki, a nawet drobne wynagrodzenie. Odnosząc się do dobrych cech parobka warto wspomnieć o dziecku głupiej Zośki. Poza pracą od pewnego momentu Maciek Owczarz zajmował się małą dwuletnią dziewczynką. Gdy Zośka podrzuciła dziecko do gospodarstwa Ślimaków, mężczyzna wykazał się odpowiedzialnością i troską. Wszędzie zabierał ze sobą sierotę, dbał o jej wyżywienie i dobre warunki bytu. Rozmawiał z dziewczynką i pokazywał jej świat.
Nie można więc powiedzieć, że był to zły chłop, ponieważ wykazywał się szlachetnością. Nawiązując do negatywnych cech bohatera na pewno warto się odnieść do jego skłonności do pijaństwa. Maciek Owczarz wydawał wszystkie zarobione pieniądze na alkohol, poniew

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!