Makbet – W. Szekspir – Makbet

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Makbet – W. Szekspir – Makbet, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Makbet jest tytułowym bohaterem jednego z najbardziej znanych tragedii Szekspira. Mężczyzna jest wodzem wojsk szkockich i kuzynek władcy, króla Dunkana. Akcja utworu toczy się w jedenastym wieku, podczas, gdy Szkoci toczyli walki z Norwegami.
Makbet jest doskonałym wodzem – mężnym, odważnym, rycerskim. Potrafił podejmować trafne i szybkie decyzje, dzięki czemu umiał uzyskać przewagę w toczonych bitwach. Wiemy, że jest cenionym weteranem starć, posiada opinię honorowego wojownika. Głównego bohatera tragedii poznajemy z resztą na polu bitwy – dzięki męstwu jego i Banka, wojska króla Dunkana odniosły zwycięstwo pod Forres.
Wracając z pola bitwy, Makbet i Banko natykają się na trzy wiedźmy. Przepowiadają im kolejno przyszłość jako król Szkocji i ojcostwo rodu panującego. Niestety, w tym momencie ujawnia się słaba strona Makbeta. Mężczyzna, usłyszawszy przepowiednię, postanawia doprowadzić do jej spełnienia. Jest niecierpliwy, nie chce zdać się na los, woli wziąć sprawy w swoje ręce. Niestety, wiedzie go to ku zbrodni.
Makbet, za namową żony, decyduje się zabić króla przebywającego na jego zamku. Po dokonaniu strasznego czynu ma wyrzuty sumienia, jednak zrzuca winę na strażników. Tym samym doprowadza do kolejnych śmierci – zabójstwo króla ciągnie za sobą szereg innych zbrodni.
Główny bohater zostaje królem, jednak zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowią dla niego pozostali przy życiu przeciwnicy. Malkolm, następca tronu, ucieka w obawie przed zamachem. Makbet wydaje wyrok śmierci także na swojego przyjaciela, Banka, aby uniknąć spełnienia jego przepowiedni. Pośrednio z ręki nowego króla giną też żona i dzieci Makdufa – daje do myślenia do czego mężczyzna jest zdolny, żeby zachować władzę.
Makbet staje się zbrodniarzem, co zostawia ślady na jego psychice. W tej tragedii także pojawia się częsty motyw Szekspirowski, a mianowicie – szaleństwo. Bezprawnie zasiadający na tronie popada w obłęd, ma halucynacje. Podczas uczty urządzonej w zamku nagle zaczyna rozmawiać z Bankiem, który w tamtym momencie nie żył. Lady Makbet starała się ukryć szaleństwo m

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.