Marek Winicjusz – H. Sienkiewicz – Quo vadis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Marek Winicjusz – H. Sienkiewicz – Quo vadis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Marek Winicjusz to główny bohater „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Młody patrycjusz, żołnierz, siostrzeniec Petroniusza. Przeżył głęboką przemianę, z bezlitosnego poganina stał się pokornym, dobrym chrześcijaninem.
Był synem starszej siostry Petroniusza i męża konsularnego z czasów Tyberiuszowych, Marka Winicjusza. Po rodzicach odziedziczył duży majątek i mnóstwo niewolników. Był niezwykle przystojnym mężczyzną – wysokim, muskularnym, o smagłej cerze, wyraźnie zaznaczonych brwiach i niesamowitym spojrzeniu. Jego głowę pokrywały ciemne, proste włosy. Służył w wojsku, gdzie w czasie wojny z Partami wsławił się męstwem podczas bitwy pod Karbulonem. Odwrotnie od swoich rówieśników, nie grał na lutni ani nie śpiewał, za to należał do stronnictwa Zielonych i cechowała go ogromna przesądność. Na początku powieści Winicjusz był egoistyczny, porywczy i zawsze dążył do osiągnięcia tego, czego pragnął. Dyscyplina wojskowa ukróciła jego samowolę. Jego życie przypominało powszechny styl życia rzymskich patrycjuszy. Był rozmiłowany w bogactwie i rozpuście. Nie szanował ludzi, a kobiety traktował przedmiotowo. Był porywczy i wybuchowy oraz chętnie brał udział w swawolnych ucztach odprawianych przez cesarza Rzymu Nerona.
Pewnego razu z wojny Winicjusz wrócił ranny. Postanowił go przyjąć do siebie Aulus Plaucjusz do czasu pełnego powrotu do zdrowia żołnierza. W trakcie tego pobytu Winicjusz pierwszy raz ujrzał Ligię. Pochodziła z tajemniczego plemienia Ligów na północy, była córką króla. Stała się zakładniczką rzymską wskutek zawarcia porozumienia między obydwoma narodami. Rzymianie zażądali od Ligów zapewnienia, że będą utrzymywać spokój na granicy, czego potwierdzeniem było wzięcie zakładników. Oficjalnie Ligia była pod opieką Nerona. Jednak została wychowana w wierze chrześcijańskiej w domu Rzymian

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!