Mieszczanie – B. Prus – Lalka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mieszczanie – B. Prus – Lalka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W powieści pod tytułem „Lalka” mieszczaństwo jest podzielone na trzy części. Są nimi: mieszczaństwo polskie, mieszczaństwo niemieckie oraz mieszczaństwo żydowskie.
a) Mieszczaństwo polskie
Przedstawicielami tej warstwy społecznej są: Deklewski, radca Węgrowicz, Szprot, a także Rzecki. Wszyscy z nich ciężko pracują. Większość swojego życia poświęcili pracy oraz powiększaniu majątku. Mimo to nie są oni w posiadaniu dużej ilości pieniędzy. Właściwie ich dochody pokrywają jedynie podstawowe potrzeby, a na rozrywkę często brakuje im pieniędzy. W wolnym czasie odwiedzają jadłodajnie i rozmawiają o różnych wydarzeniach i osobach.
Autor nie ma raczej bardzo pozytywnego zdania na temat tej warstwy, jednak można zauważyć sporą różnicę pomiędzy jego podejściem do arystokracji, a do właśnie opisywanego mieszczaństwa polskiego.
Mieszczaństwo to jest bardzo zróżnicowane, ponieważ występują w nim zarówno rzemieślnicy, radcy, jak i handlarze czy służące. Bolesław Prus ukazuje wiele negatywnych cech tej klasy, między innymi nielojalność, zawiść oraz wieczną pogoń za pieniędzmi.
b) Mieszczaństwo niemieckie
Przedstawiciele mieszczaństwa niemieckiego to rodzina Minclów. Autor pozytywnie wypowiada się w utworze na temat tej warstwy. Jan Mincel prowadzi sklep, co jest jego codziennym, surowo przestrzeganym rytuałem. Jego pracownicy mogą się od niego nauczyć między innymi uczciwości oraz oszczędności. Ta rodzina została przedstawiona jako ideał rodziny kupieckiej. Każdy z członków bardzo poświęca się rodzinne

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.