Napoleon – G. Orwell – Folwark zwierzęcy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Napoleon – G. Orwell – Folwark zwierzęcy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Napoleon to świnia zaś dokładnie knur rasy berkshire, która przejęła władzę na Folwarku Zwierzęcym.Orwell opisując Napoleona wzorował się na Sekretarzu Komitetu Centralnego WKP(b) Józefie Stalinie. Był to jeden z przywódców rewolucji przeprowadzonej przez zwierzęta, który jednak za pomocą podstępu przejął władzę nad resztą zwierząt. Francuzi dokonując tłumaczenia książki w miejsce „Napoleon” podstawili „Cezar”. Napoleon stanowi centralną postać powieści Orwella. Po przeprowadzonej z sukcesem rewolucji kiedy świnie urządzały swoją kwaterę główną był On głównym pretendentem do przejęcia władzy, choć nie był zbytnio błyskotliwy to Jego przewaga polegała na tym iż nie cofał się przed niczym. Początkowo jest zmuszony współpracować ze Snowballem, np. kiedy oboje tworzą tzw. kodeks siedmiu przykazań, z czasem jednak On rośnie w siłę, zaś Snowball powoli upada. Świnie od początku wykorzystywały resztę zwierząt, zabierały mleko, warzywa. Snowball również tworzył ten patologiczny system. Napoleon początkowo z Snowballem kierowali zwierzęta do pracy, tworzyli liczne ruchy oraz organizacje, które nie poprawiły losu zwierząt. Snowball zaczął prymitywizować program do słów „cztery nogi dobrze- dwie nogi źle”.
Napoleon miał „swojego Goebbelsa” czyli ministra propagandy Squealera oraz aparat represji który stanowił Jego „zbrojne ramię”. W momencie gdy Folwark Zwierzęcy stał się republiką, na Jej czele stanął Napoleon który nie miał żadnej konkurencji. Przypomina się Józef Stalin, który to był jedynym kandydatem do pełni władzy, który w ramach czystek rozbił całą opozycję, zarówno tę rzeczywistą jak też potencjalną. 
Snowball w momencie objęcia pełni władzy rozpętał rządy terroru, wykopał czaszkę majora wokół której organizował defilady. W tym momencie przypomina się Rosja Radziecka gdzie mieszkańcy byli przymuszani do brania udziału w uroczystościach związanych z pielgrzymką na Plac Czerwony do Mauzoleum Lenina. Żadnej postaci nie możemy w tej książce odbierać w proporcjach 1:1 do rzeczywistych, historycznych postaci, gdyż w Majorze dostrzegamy cechy Marksa ale i Lenina.
Na folwarku niepodzielne rządy sprawował Napoleon, obok Niego liczyli się jeszcze, reżimowy propagandysta Squealer oraz Minimus, wzorowany na postaci pisarza Maksyma Gorkiego.
Napoleon postanowił postawić wiatrak, którego budowa była ideą Snowballa. Zwierzęta wpadły w konsternację, gdyż budował wiatrak za którego ideę wyrzucił Snowball

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.