Nauczyciele – W. Gombrowicz – Ferdydurke

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nauczyciele – W. Gombrowicz – Ferdydurke, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Nauczyciele w powieści pod tytułem „Ferdydurke” autorstwa Witolda Gombrowicza
W tej powieści zostało przedstawionych trzech nauczycieli. Jednym z nich jest profesor Pimko. Jego zdanie jest bardzo ważne. To on podejmuje decyzję o przywróceniu Józia do szkolnych ławek. Uważa, że ten trzydziestoletni mężczyzna powinien ponownie uczęszczać do szkoły. Za powód podaje jego niedojrzałość. Ówczesna szkoła miała jednak właśnie tego uczyć. Chciano, aby ich uczniowie pozostali niedojrzali, ponieważ takimi ludźmi łatwo manipulować. W placówce byli poddawani procesowi „upupiania”, czyli nadawania formy. Józio był więc idealnym wychowankiem, który spełniał postawione normy. Brak więc sensu i logiki w przywróceniu go do szkoły, skoro był osobą zgodną z ich oczekiwaniami, idealnie wykreowaną i zmanipulowaną.
Profesor Pimko często naginał rzeczywistość i udawał, że niektóre rzeczy nie mają po prostu miejsca. Przykładem może być sytuacja, kiedy chuligan Miętus dokonuje „gwałtu przez uszy” na prymusie Syfonie. W międzyczasie profesor Pimko wchodzi do sali i udaje, że to się nie dzieje. Mówi, że chłopcy grzecznie bawią się piłką i wychodzi, nie zapobiegając dalszemu rozwojowi sytuacji. Jest to postawa bardzo ignorancka. Profesor chciał jednak, aby pozostali niedojrzali, a wyrównywanie rachunków za pomocą przemocy jest właśnie niedojrzałe. Z tego powodu nie wytłumaczył im, jak w odpowiedzialny sposób powinni rozwiązywać swoje problemy.
Kolejnym nauczycielem jest Bladaczka, który w tej szkole uczy literatury. Jest on bardzo nudny i wydaje się przest

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!