Nemezis – w mitologii greckiej dola człowieka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nemezis – w mitologii greckiej dola człowieka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Nemezis – znaczenie i pochodzenieW dzisiejszych czasach wiele sformułowań, określeń czy związków frazeologicznych jest zapożyczonych z mitologii. Podobnie jest z wyrazem nemezis, który obecnie oznacza nieubłaganą, okropną sprawiedliwość, która może ukarać kogoś za pewne uczynki. Określenie to jest czasami również używane w odniesieniu do czegoś, czego się boimy, lub w odniesieniu do przeciwności losu, na które nie mamy wpływu. Słowo to powstało od imienia greckiej bogini Nemezis (w niektórych źródłach zapisuje się jej imię przez użyciu litery „y” – Nemezys), które z kolei pochodzi od słowa 'nemein’, oznaczającego 'udzielać’. Na język polski można przetłumaczyć to jako Dolę, o której Stanisław Wyspiański wspominał w swoich utworach jako o bóstwie. Również Jan van Rijckenborgh wspominał o niej, a właściwie o „prawie nemezis”, w drugiej części „Pragnozy egipskiej”. W jego mniemaniu było ono prastarym prawem natury – prawem sprawiedliwości, której zawsze stanie się zadość.
Nemezis w mitologiiNemezis była córką bogini nocy – Nyks – i jednocześnie jedną z najstarszych personifikacji w mitologii starożytnych Greków. Czasami jest nazywana boginią sprawiedliwości. Właściwie była to boska siła pozbawiona ciała, która czuwała, by ludzie nie wyszli poza granice swojego losu. Zatrzymywałaby ich, jeśli chcieliby sięgnąć po więcej szczęścia, niż im przydzielono. Na każdym, kto dokonał jakiejkolwiek, nawet najmniejszej zbrodni, mściła się. W szczególności gnębiła osoby, które dopuściły się pohańbienia grobów zmarłych. Prześladowała właściwie każdego, może z wyjątkiem wielbionych przez obywateli i dobrodusznych starożytnych władców. Przez to, jaką była istotą i jak mogła uprzykrzyć życie, obawiano jej się. Istniał przesąd, że jeśli ktoś chciałby odwrócić od siebie jej uwagę, musiał splunąć trzy razy.
„Nic nadto”Nemezis można również traktować jako uosobienie jednej z myśli siedmiu mędrców greckich. Owa myśl brzmiała „Nic nadto”. Jak zostało wyżej opisane, istota ta nie pozwalała czerpać zbyt dużo dobrodziejstw z życia, więc tym samym bardzo dobrze wpasowuje się we wspomniane powiedzenie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.