Pasek Jan Chryzostom – J. Ch. Pasek – Pamiętniki
Zamień czytanie na oglądanie!
Jan Chryzostom Pasek to jednocześnie autor i główny bohater „Pamiętników”. Mężczyzna jest polskim szlachcicem, który brał udział w walkach potopu szwedzkiego. W pierwszej części utworu, w latach 1655-1666, możemy losy bohatera, walczącego w i poza granicami kraju. Druga część, której akcja toczy się między rokiem 1667 a 1688 i opowiada o życiu ziemiańskim Paska.
Utwór jest cennym źródłem wiedzy o siedemnastowiecznych Sarmatach. Jest to dzieło epickie, napisane w narracji pierwszoosobowej. Zawiera ważne opisy wygranych bitew, wiersze autora, fragmenty listów króla Jana Kazimierza i Stefana Czarneckiego, uroczyste mowy czy wierszyki i paszkwile rozpowszechniane przez zwykłych żołnierzy. Autor używa często języka potocznego, humoru, a jednym z częściej występujących zjawisk są makaronizmy.
Jan Chryzostom Pasek to siedemnastowieczny szlachcic, Polak-Sarmata, biorący udział w wojnach. Mężczyzna nie jest rycerzem, jakiego znamy ze średniowiecznych opisów czy legend – nie jest przesadnie honorowy czy odważny, a swoje zasługi uwypukla. Niestety, w utworze uwydatniło się wiele negatywnych cech żołnierza.
Określenie Sarmata pochodzi od nazwy starożytnego ludu, który miałby jakowo dać początek polskiej szlachcie. Są to odważni wojownicy, walczący o swoje ziemie. Sama idea jest doprawdy godna podziwu, jednak Polacy nieświadomie przekształcili wiele cech w negatywne. Jan Chryzostom Pasek podróżuje po Szwecji wraz z przemieszczającymi się wojskami polskimi. W „Pamiętnikach” pojawia się wiele opisów tamtych terenów oraz tradycji czy zwyczajów zamieszkujących je ludzi. Żołnierz nie traktuje ich jednak poważnie. Jest zamknięty na obcą kulturę, a czasem wręcz wykazuje się ksenofobią czy megalomanią. Jako przykład można podać fragment, w którym opisuje zwyczaj Szwedek spania nago. Porównuje kobiety do swoich rodaczek, wyśmiewających obce obyczaje i dziwiąc się im.
Kolejnym przykładem, w której autor i bohater wykazuje się zamkniętą postawą jest moment opisu jedzenia. Jan Chryzostom Pasek porównuje szwedzką kiełbasę do polskiej i mówi, że w ojczyźnie to byłob
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!