Paweł Z Tarsu – H. Sienkiewicz – Quo vadis
Zamień czytanie na oglądanie!
Paweł z Tarsu był drugoplanowym bohaterem powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Był chrześcijaninem oraz apostołem.
Był człowiekiem mającym już wiele lat na karku. Na jego chudej, mizernej twarzy były przekrwione, znużone oczy. Znajdował się tam również skrzywiony nos. Jego twarz była zarazem nieestetyczna i natchniona. Na głowie miał przerzedzoną czuprynę i tylko gdzieniegdzie ostały się kręcone włosy. Na co dzień nosił płaszcz z grubej tkaniny.
Odznaczał się dobrotliwością, miłością i łagodnością. Potwierdzić to może fakt, iż odwiedzał więzienia i przekonywał wyznawców Chrystusa idących na śmierć o wielkiej miłości Boga oraz o czekającym ich życiu wiecznym.
Mężczyzna początkowo zagorzale prześladował i porywał chrześcijan, chciał zniszczyć nową wiarę. Jednak przeszedł wewnętrzną przemianę i nawrócił się. Zaczął głosić naukę Chrystusa. Podróżował od miasta do miasta, aby nauczać chrześcijaństwa. Ryzykował przy tym własne życie, ponieważ narażał się na panujące wówczas prześladowania.
Pisał wiele listów, które czytywała między innymi Akte – praktykująca w tajemnicy chrześcijanka i dawna kochanka Nerona. Paweł z Tarsu również był odpowiedzialny po części za nawrócenie się Marka Winicjusza, który był młodym patrycjuszem. Często rozmawiał z nim o nauce chrześcijan, porównywał różnice między poganami a wyznawcami Chrystusa.
Żył spokojnie, lecz do pewnego momentu. Chrześcijan oskarżono o rzekome podpalenie Rzymu. Niedługo potem przy jednym wyzwoleńcu znaleziono list o nauce Chrystusa, z którym byli powiązani Piotr i Paweł. Obaj apostołowie zostali skazani na śmierć. Paweł z Tarsu zmarł tego samego dnia co drugi skazany. Został poprowadzony w inną stronę Rzymu niż Piotr, drogą Ostyńską ku Salwijskim Wodom. Jemu też towarzyszył tłum wyznawców Chrystusa. Jednak Paweł w przeciwieństwie do drugiego apostoła miał możliwość rozmawiania z gromadą wiernych, ponieważ jako pełnoprawny mieszkaniec Rzymu miał w
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!