Poganie – H. Sienkiewicz – Quo vadis
Zamień czytanie na oglądanie!
W powieści historycznej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza zostały opisane realia starożytnego Rzymu. Autor zestawił ze sobą dwa kontrastujące światy – pogański i chrześcijański.
Pierwszy z nich istniał już od ponad 700 lat. Głównymi reprezentantami świata pogańskiego byli bogaci patrycjusze. W „Quo vadis” postaciami, które szczególnie się w nim wyróżniały to między innymi: Neron, Poppea Sabina, Tygellin i Petroniusz. Poganie stanowili większość mieszkańców Rzymu.
Świat pogański charakteryzował się zwłaszcza próżnością, bezwzględnością i zamiłowaniem do przepychu. Bogaci Rzymianie żyli w wystawnych domach pełnych niewolników. Dwór Nerona był miejscem pełnym zbrodni, intryg i uciech. Zepsuty i chylący się ku upadkowi świat cesarza Rzymu ustępował miejscu nowej wierze – chrześcijanom. Wyznawcy Chrystusa byli ich przeciwieństwem. Odznaczali się pokorą, miłością i uczciwością.
Neron był niewątpliwie naczelnym przedstawicielem świata pogańskiego. Na początku swojego panowania był rozsądnym, dobrym władcą. Jednak z czasem zmienił się w okrutnego tyrana. Zabijał wszystkich, kto mu przeszkadzał. Za namową Poppei Sabiny zamordował swoją żonę i matkę. Domagał się ciągłej czci i pochwał. Zgromadził wokół siebie ludzi, którzy byli jego pochlebcami, aby osiągnąć własne korzyści. Taką postacią był między innymi Tygellin. Neron był bardzo nieodpowiedzialnym władcą, nie dostrzegał problemów Rzymu oraz nie chciał im przeciwdziałać. Wolał za to urządzać rozpustne uczty i brać w nich udział. Uważał się za wielkiego poetę. Aby zdobyć natchnienie i napisać dzieło godne Homera, kazał podpalić Rzym. Nie szanował innych, uważał się za niezaprzeczalnie lepszego. Nie obchodziło go, że podczas pożaru zginie wielu ludzi. Oskarżył chrześcijan za podpalenie Rzymu. Chilon Chilonides zdradził miejsce, gdzie ukrywali się wyznawcy Chrystusa, za co dorobił się majątku i dostał się na dwór Nerona. Cesarz Rzymu zorganizował krwawe igrzyska z udziałem rzekomych podpalaczy.
Marek Winicjusz również był poganinem, jednak
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!