Posejdon – W mitologii brat Dzeusa i Hadesa

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Posejdon – W mitologii brat Dzeusa i Hadesa, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Posejdon – pochodzenie, atrybuty. Czyim jest patronem?Posejdon – w mitologii rzymskiej Neptun – był jednym z najważniejszych bogów w mitologii greckiej.
Posejdon odpowiedzialny był za wszelkie obszary wodne, morza, oceany, rzeki i jeziora. Jego młodsi bracia, Hades i Zeus, byli odpowiedzialni za zmarłych (Hades; panował w Hadesie) oraz niebo i całą ziemię (Zeus). Posejdon uważany jest za syna tytana czasu (Kronosa) i tytanidy macierzyństwa (Rei) oraz wnuka Uranosa (uosobienia nieba) i Gai (uosobienia ziemi), którzy wyłonili się z Chaosu.
Siostrami Posejdona były Hera, Demeter i Hestia.Posejdon był patronem rybaków i żeglarzy.
Mieszkał on w podwodnym pałacu razem z żoną Amfitrytą, będącą jedną z okeanid – córek tytana Okeanosa, który przed Posejdonem rządził oceanami.
Atrybutem boga mórz jest trójząb wykuty przez cyklopów, którzy wykuli także piorun Zeusa i hełm Hadesa.
Jego świętym zwierzęciem był koń, ponieważ pierwszy z nich podobno został stworzony z morskiej piany.Jak przedstawiano Posejdona?Posejdona zazwyczaj przedstawiano jako starszego mężczyznę z długą, wilgotną, splątaną brodą z powplatanymi w nią muszelkami i wodorostami. Był dosyć silny i miał szerokie barki. Z rysów twarzy był dość podobny do Zeusa, ale jego oczy wyglądały groźniej. W ręce zawsze trzymał trójząb. Czasem przedstawiany był jako podróżujący na wozie zaprzężonym w hipokampy (rodzaj koni morskich, wyglądających jak krzyżówka konia z rybą, różniące się liczbą nóg od zwykłych koni, miały ich bowiem tylko dwie przednie, z tyłu zaś miały rybi ogon).Kult PosejdonaCały grecki świat czcił tego boga. W miastach portowych, które żyły z handlu morskiego i żeglugi, miał okazałe świątynie, a na wyspach, górach nadbrzeżnych i przylądkach stały poświęcone mu kaplice, ołtarze i posągi, aby żeglarze nie tracili ich z oczu podczas walk i innych niebezpieczeństw. Zazwyczaj składano mu w ofierze białego konia lub delfina. Ku jego czci odbywały się nawet igrzyska, z których najokazalsze były igrzyska istmijskie, urządzane w Koryncie.Mit o AtenachJednym z najważniejszych mitów, w których występuje wyżej wymieniony bóg, to mit o Atenach.
Po powstaniu tego miasta mieszkańcy uznali, że potrzebują patrona, jednak tak się złożyło, że patronem chciało być dwoje bogów: Posejdon i Atena, bogini mądrości. Uznano, że bogowie powinni rywalizować. Zadanie polegało na podarowaniu miastu daru. Bóg, które

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!