Rejent Milczek – A. Fredro – Zemsta

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rejent Milczek – A. Fredro – Zemsta, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Rejent Milczek, to główny bohater dramatu Aleksandra Fredry ,,Zemsta”. Jest jednym z właścicieli zamku i wielkim wrogiem drugiego mieszkańca – Cześnika. Jest on już starszym mężczyzną. Wychowuje swojego młodego syna – Wacława. Poznajemy go jako bogatego wdowca, który często chodzi ze spuszczoną głową, ale jest gotów podjąć każde ryzyko, by pozbyć się współwłaściciela zamku.
Jego wygląd nie wyróżnia się od powszechnego obrazu starszego szlachcica. Jest niskim i drobnym mężczyzną, który delikatnie się garbi. Zakłada na co dzień strój szlachcica. Ma on bogate słownictwo i łatwość do opisywania wszystkiego w piękne słowa, tym samym do przekonywania ludzi do swoich racji.
W książce, autor, postanowił nadać swoim postaciom, nazwiska, które odzwierciedlają ich charaktery. Tak samo jest z Milczkiem. Jest on bohaterem cichym, spokojnym i pobożnym. Jego postępowanie jest zawsze przemyślane. Kieruje się zasadą, że najpierw myśli potem robi. Zazwyczaj robi to powoli, ze względu na wiek i naturę. Ma on również szczególną zaletę, a mianowicie swój honor. Gdy Cześnik wyzwał go na walkę, to on przyszedł i czekał na spotkanie. Widząc taki opis, łatwo wyobrazić, sobie spokojnego starca, który jest dobrym człowiekiem. Jednak Rejent ma również swoją ciemną stronę. Gdy tylko zechce, może być przebiegły, sprytny i nikczemny. Wtedy okazuje się, że jego pobożna postawa, złożone ręce i częste modlitwy do Boga, są fałszywe i ukrywają z goła innego mężczyznę. Zawsze głosi słowa, że chce zgody ze swoim wrogiem, tymczasem robi wszystko, by do tego pogodzenia nie doszło.
Milczek był też łasy na pieniądze. Jeśli jakiż obowiązek czy znajomość nie miała mu przynieść pieniędzy, nie widział jej sensu.
Był człowiekiem zimnym nie tylko dla osób mu odległych, ale także dla tych, którzy byli mu szczególnie bliscy. Nie chciał zadbać o szczęście własnego dziecka. Chciał ożenić Wacława, z Podstoliną – kobietą, która mieszkała w części Cześnika i była krewną Klary, czyli rodziny jego wroga. Podstolina skusiła Rejenta, tym, że była bogata, a jak wiemy mężczyźnie chodziło tylko o pieniądze. Wobec tego szybko podjął działania w celu złączenia tej dwójki.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!