Rycerze Polscy – H. Sienkiewicz – Krzyżacy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rycerze Polscy – H. Sienkiewicz – Krzyżacy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Charakterystyka rycerzy polskich – Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”.
Polacy w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza, to jeden z dwóch dominujących narodów. Są przeciwieństwem Krzyżaków, to rycerze prawi i pobożni.
W większości pochodzą z zasłużonych dla króla rodów, a ziemię otrzymali jego przodkowie z nadania królewskiego, lub książęcego.
Odznaczali się tężyzną fizyczną. Byli z reguły wysocy, krzepcy, oraz silni. Samo tylko dosiadanie konia w pełnej zbroi, ważącej kilkanaście kilogramów, wymagało wielkiej sprawności fizycznej; broń, którą się posługiwali również była bardzo ciężka. Rycerze polscy byli ponadto zahartowani w bojach, energiczni, odporni na trudy podróży, lecz to nie siła stanowiła ostatecznie o ich wartości.
Razem ze sprawnością fizyczną szły w parze nakazy etyczne i dopiero ich przestrzeganie czyniło z człowieka prawdziwego rycerza. Ten, kto należał do stanu rycerskiego musiał być człowiekiem szlachetnym, wiernym, dotrzymującym słowa, prawdomównym, odważnym w walce, a roztropnym w radzie. Miał obowiązek pomagać słabszym i w sporach występować po ich stronie. Cechowała go skromność, bezinteresowność, lojalność wobec władcy, przyjaciół i rodziny. Szanował wrogów, nigdy nimi nie gardził, ponieważ w ten sposób sam nie byłby godzien szacunku (tak samo jak ci, którzy w walkach z nim polegli). Kto nie szanował czci rycerskiej u kogokolwiek, hańbił się i tracił dobre imię. Równało się to wykluczeniem ze stanu rycerskiego. Wysokie wymagania stawiane przez stan rycerski, z powodu niejakiego wybrania rycerza spośród wszystkich poddanych przez króla. Gdyby każdy wojownik mógłby robić, co by tylko chciał, nie różniłby się w zachowaniu niczym od chłopa. Przestrzeganie go było sprawą honoru, a kto nie miał honoru, nie mógł być rycerzem.
Polscy średniowieczni rycerze słynęli w całej Europie ze swej prawości i tężyzny fizycznej. Najsłynniejszy z nich – Zawisza Czarny – stał się wyrocznią praw rycerskich, przykładem do naśladowania, oraz wzorem cnót.
Najłatwiej pokazać zachowania polskich rycerzy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!