Sanderus – H. Sienkiewicz – Krzyżacy
Zamień czytanie na oglądanie!
Każdy czytelnik powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” od pierwszych stron czuje powagę sytuacji. Zakon krzyżacki rośnie w siłę, jest wrogo nastawiony do Polski, wojna wisi w powietrzu. Jednak na kartach Sienkiewiczowskiego klasyka jest postać, która sprawia, że pojawia się niekiedy uśmiech na twarzy odbiorcy. To Sanderus, bohater epizodyczny, dzięki któremu wśród arcyważnych tematów podejmowanych „ku pokrzepieniu serc” pojawia się wątek humorystyczny.
Sanderus urodził się w Toruniu, był Niemcem. Miał ciężkie życie, które nauczyło go tego, że może liczyć tylko na siebie. Dlatego knuje, kombinuje, oszukuje. Sam o sobie mówi: „sługa Boży bez święceń”. Prowadzi życie wędrowca. Jest widywany w różnych miejscach, m.in. na zamku w Malborku. Twierdzi, że był w Ziemi Świętej, Konstantynopolu oraz Rzymie. Zna język polski, dlatego swoje skarby szczególnie chętnie oferuje Polakom. Bohater ten potrafi demaskować naiwność przedstawicieli od niedawna chrześcijańskiego narodu. Jego profesją jest handel. Przedstawia się jako wysłannik Rzymu i oferuje zakup odpustu lub relikwii. Działanie Sanderusa ukierunkowane jest na zysk. Wie, że naród, który dopiero co przekroczył próg chrześcijańskiej wiary, jest podatny na jego manipulacje. Mało tego, handlarz doskonale zdaje sobie sprawę, że żeruje na ludzkiej łatwowierności, ale nie czuje z tego powodu wyrzutów sumienia.
Szczebel z drabiny, którą biblijny Jakub widział we śnie, krople potu świętego Jerzego, które wylał w walce ze smokiem, „dwie głowy przepiórek zesłanych Izraelitom na puszczy”, rdza z kluczy należących do świętego Piotra, kopyto osiołka, na którym „odbyła się ucieczka do Egiptu, które znalezione było koło piramid”, „pióro ze skrzydeł archanioła Gabriela, które podczas Zwiastowania uronił”, odpusty, które działają na zapas, z
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!