Snowball – G. Orwell – Folwark zwierzęcy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Snowball – G. Orwell – Folwark zwierzęcy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Snowball jest obok Napoleona najważniejszym samcem w gromadzie świń. W znacznej mierze przyczynił się do triumfu rewolucji, następnie zaś do zorganizowania życia zwierząt tuż po rewolucji. Dopatrywać można się w Nim analogii do postaci Lwa Trockiego, rewolucjonisty który dowodził podczas przewrotu bolszewickiego w Rosji, następnie zaś stworzył od podstaw Armię Czerwoną. Stworzył ideę Animalizmu, pamiętajmy by nie przekładać postaci Trockiego w proporcjach 1:1 do Snowballa. Postać ta dysponuje znaczną inteligencją, erudycją jednak w porównaniu do Napoleona Snowballowi brakuje aż takiej dawki wyrachowania oraz umiejętności tworzenia intryg. W porównaniu do Napoleona nie dysponował aż tak mocnym charakterem, potrafił oddziaływać na zwierzęta lecz z dominującym charakterem Napoleona nie mógł sobie poradzić, gdy tamten coś postanowił to Snowball ulegał. Snowball dążył do tego by zwierzęta pracowały lepiej, sprawniej aniżeli za czasów pana Jonesa. Ostrzegam by nie traktować tej postaci jako w 100% Trockiego, gdyż Snowball zapewne gospodarczo opowiadałby się za komunizmem wojennym, natomiast Trocki był zdecydowanie bardziej umiarkowany w kwestiach dotyczących sowieckiej gospodarki.

Snowball wraz z Napoleonem od samego początku mocno się ścierali, podobnie było z przywódcami Rosji Sowieckiej, gdzie Lew Trocki raczył nazywać Kobę (nawiązanie do książki Aleksandra Kazbegiego „Ojcobójca”, Stalin Dżugaszwili przybrał ten pseudonim) ” wybitną miernotą w partii bolszewickiej”, na co ten drugi odpowiadał ripostą że „mienszewik zawsze pozostanie mienszewikiem”.

Snowballowi podobnie jak Trockiemu zabrakło wyobraźni politycznej, przecież Trocki zamiast walczyć „o swoje” po Październiku przechodził rekonwalescencję w Suchumi. Snowball mógł wykazać się wyobraźnią również, kiedy to postanowił opracować plan budowy wiatraka, to właśnie pokazało różnicę między Nim a Napoleonem który planował w sumie ten sam krok ale chciał ją wprowadzić jak to się mawia potocznie „kuchennymi drzwiami”.

To co łączy Snowballa z Trockim to fakt iż obaj dbali o propagandę, by ich państwa były dobrze odbierane „na okolicznych folwarkach”. Trocki z Leninem zaprosili do Rosji Johna Reeda, który po powrocie na Zachód, do Kanady napisał swoje wiekopomne ” Ten day’ s that sh

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.