Squealer – G. Orwell – Folwark zwierzęcy
Zamień czytanie na oglądanie!
Squealer pełnił na folwarku funkcję ministra propagandy. Był to prosiak o okrągłych policzkach. Kiedy przemawiał, w sposób charakterystyczny kiwał się na boki, dokonywał modulacji swego głosu, tym sposobem przekonywał całą społeczność folwarku do frazesów, które wygłaszał, a które były mrzonkami, fantasmagorią bez pokrycia. Po wyrzuceniu z folwarku Snowballa, zajął drugie miejsce, stał się zastępcą Napoleona. Squealer był postacią drugoplanową, jednocześnie niezwykle ważną dla powieści. Był to knur niezwykle inteligentny, który był pozbawiony zahamowani natury moralnej. Potrafił w pełni posługiwać się swymi atutami a więc poczciwym wyglądem, dzięki któremu wzbudzał zaufanie.
Squealer w przeciwieństwie do Napoleona umiał przemawiać, wódz nie umiał więc odstąpił Jemu głosu podczas oficjalnych przemówień. Dla Squealera było to spełnienie pragnień, że może wystąpić przed wszystkimi, że wszyscy muszą Go słuchać.
Squealer nie był mężny, kiedy „zaczynało być gorąco” np. podczas wojny pod Oborą bądź też w trakcie bitwy pod Wiatrakiem unikał walki, znikał bez słowa. Pojawiał się wtedy gdy sytuacja była już uspokojona, z buzią pełną frazesów o lepszym świecie oraz o ostatecznym triumfie idei animalizmu.
Squealer choć sam był tchórzem, nie miał oporu by uderzać w Snowballa który czego by o nim nie mówić walczył podczas bitwy pod Oborą, z narażeniem życia oraz zdrowia.
Squealer występował zawsze w charakterze autorytetu moralnego, wtedy gdy zwierzęta czegoś nie zdołały zrozumieć bądź też pod wpływem okrucieństwa nachodziły je wątpliwości.
Squealer był zakłamany oraz przepełniony fałszem, jeśli fakty nie zgadzały się z rzeczywistością zastaną na folwarku uważał że tym gorzej dla faktów, rzeczywistość którą nakreślał była światem alternatywnym.
Zdarzały się momenty kiedy Squealerowi brakło argumentów, w takich chwilach jako straszak stosował powrót pana Jonesa.
Squealer mówił o tym jak Napoleon kochał zwierzęta, co było oczywistym kłamstwem.
Każde osiągnięcie dokonane dzięki katorżniczej pracy mieszkańców folwarku, najmniejszy sukces vide wysiadywanie jaj przez kura było uznawane za sukces Napoleona. Squealer uczynił swoimi tyradami z Napoleona boga.
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!