Stary Major – G. Orwell – Folwark zwierzęcy
Zamień czytanie na oglądanie!
Stary Major to bohater utworu pod tytułem „Folwark zwierzęcy”, którego autorem jest George Orwell.
Stary Major był dwunastoletnim knurem rasy angielskiej. Był jedynym zwierzęciem w gospodarstwie, które żyło w czasach, kiedy zwierzęta planowały uwolnienie się od ludzi, którzy nieustannie je kontrolują i niekiedy znęcają się nad nimi oraz czerpią, dzięki nim lub z nich korzyści materialne.
Świetnie sprawdzał się w roli obserwatora. Przez wszystkie lata przyglądał się farmie, analizował zachowania zwierząt. Główne zagrożenie dostrzegał w ludziach, a szczególnie w ich właścicielu. Pragnienie wolności żyło w nim od zawsze i towarzyszyło mu do ostatnich chwil życia.
Pewnego razu, gdy Stary Major przewidział swój nadchodzący koniec, zwołał wszystkie zwierzęta. Nadszedł czas, aby podzielić się z nimi tym, co skrywał w sobie przez ponad dekadę. Na spotkanie stawili się niemalże wszyscy, ponieważ Stary Major wśród zwierząt był bardzo ceniony, a jego zdanie było priorytetem. Nie można się było z nim nie zgodzić, ponieważ zawsze mówił mądrze i każdy to szanował. Wykazywał się niesłychaną inteligencją, jaką nie każdy mógł się pochwalić. Bardzo poważnie została potraktowana więc jego przemowa o wolności. Obudził on w swoich współtowarzyszach chęć walki.
Jego śmierć była bolesna dla wszystkich, ale to, co zdążył im pozostawić, zanim odszedł, dało zwierzętom nowy początek. Najpierw powstanie odnosiło duży sukces. Przyniosło zamierzone cele. Sprawiło, że zwierzętom żyło się lepiej. Brak mą
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!