Szuman Michał – B. Prus – Lalka
Zamień czytanie na oglądanie!
Michał Szuman to jeden z bohaterów książki Bolesława Prusa zatytułowanej „Lalka”. Mężczyzna jest lekarzem pochodzenia żydowskiego, a także dobrym przyjacielem głównego bohatera – Stanisława Wokulskiego. Na kartach powieści pojawia się stosunkowo rzadko, jednak kiedy już się zjawia, z łatwością potrafi zainteresować czytelnika.
„Lalka” pierwotnie miała nosić tytuł „Trzy pokolenia” – miało się to odnosić do występujących w powieści postaci będących przedstawicielami ery romantyków, ery przejściowej i ery pozytywistów. Szuman usilnie stara się uchodzić za przedstawiciela ostatniej grupy, jednak informacje, jakie zdobywamy na jego temat, niekiedy zdają się temu przeczyć.Opisywany bohater w książce przedstawiony został jako: „Lekarz, Żyd, stary kawaler, żółty, mały, z czarną brodą, miał reputację dziwaka.”. Mimo wszystko czytając o nim, dochodzimy do wniosku, że jest to człowiek dobry, choć dość ekstrawagancki. Przykładowo – leczy za darmo, ale tylko tyle, aby zdobyć środki potrzebne mu do prowadzenia studiów etnograficznych. Przyjaciołom z kolei doradza, by w razie problemów zdrowotnych zażywali każde dostępne lekarstwo, a prędzej czy później coś z tego na pewno pomoże, nawet na najcięższą chorobę.
Szuman należy do ludzi z natury sceptycznych. Uczucia i emocje analizuje jedynie pod kątem naukowym. Dla niego miłość to zaledwie „jedna z masek, w którą lubi przebierać się instynkt utrwalenia gatunku.”. Z wielką rezerwą traktuje zauroczenie Wokulskiego – twierdzi, że nic dobrego z niego nie wyniknie i ma rację.
Obiecałam na wstępie tej pracy przedstawić romantyczne oblicze Michała. By nie rzucać słów na wiatr, odwołam się w tym momencie do nieszczęśliwej miłości owego bohatera. Narzeczona mężczyzny zmarła przed ślubem. Ich związek nie był społecznie akceptowany, gdyż Szuman był Żydem, a jego wybranka chrześcijanką, więc patrzono na nich nieprzychylnym wzrokiem. Mimo tych wszystkich przeciwności Szuman był gotowy na przyjęcie chrztu i zmianę wiary dla swej ukochanej. Gdy jej zabrakło, mężczyzna się załamał. Usiłował nawet skrócić swe życie, odurzając się chloroformem, na szczęście jednak został odratowany przez kolegę, który po tym wydarzeniu zniszczył mu karierę, okrzykując go wariatem. Sądzę, że utrata bliskiej
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!