Tarkowski Władysław – H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tarkowski Władysław – H. Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Władysław Tarkowski to ojciec Stasia – głównego bohatera powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Obaj przebywają w Egipcie. Powodem jest praca, jaką ojciec wykonuje przy budowie Kanału Sueskiego. Jego syn w momencie, gdy musi zadbać o Nel, spisuje się na medal. Staje się dzielny, waleczny i odpowiedzialny. Znane porzekadło mówi: Jaki ojciec, taki syn. Czy rzeczywiście i w tym wypadku przykład idzie z góry?
Władysław Tarkowski to człowiek wykształcony i cieszący się uznaniem społecznym. Studiował inżynierię i nauki hydrauliczne. W końcu podjął pracę w charakterze starszego inżyniera kompanii Kanału Sueskiego, który miał połączyć Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. To było wielkie wyróżnienie, gdyż opiekował się jedną z najważniejszych inwestycji owych czasów.
Cokolwiek robił, angażował się w to bez reszty. W przeszłości dał się poznać jako gorliwy patriota. Wie, że wolność ojczyzny jest wartością nadrzędną, dlatego należy o nią walczyć nawet za cenę krwi. Władysław Tarkowski wziął udział w powstaniu styczniowym w 1863 roku. W walce narodowo-wyzwoleńczej brał udział przez 11 miesięcy. W czasie powstania wykazał się odwagą i poświęceniem. Był nawet ranny, a następnie dostał się do niewoli rosyjskiej. Za działalność antycarską był zesłany na Sybir. Inżynier Tarkowski nawet w ekstremalnie trudnej sytuacji, w której wielu załamywało ręce, nigdy się nie poddawał. Dlatego udało mu się zbiec z Rosji i przedostać się za granicę, tym samym ocalić swoje życie.
Władysław Tarkowski był powszechnie uważany za człowieka impulsywnego i gwałtownego. Jednak w stosunku do najbliższych był zupełnie inny. Jego serdecznym przyjacielem był pan Rawlison – ojciec Nel. Obu mężczyzn łączyła nie tylko nić porozumienia, lecz także praca. Tata Stasia wraz z panem Rawlisonem udał się do Medinet, żeby sprawować kontrolę nad pracą przy budowie kanału. Ich zadani

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!