Tarłowski Marian – E. Orzeszkowa – Gloria victis

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tarłowski Marian – E. Orzeszkowa – Gloria victis, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Marian Tarłowski jest głównym bohaterem noweli zatytułowanej „Gloria victis”.
Maryś to postać o szczupłej i drobnej sylwetce. Przypominał bardziej dziecinę niż dorosłego mężczyznę, ponieważ miał około dwudziestu lat. W oczy rzucała się jego pulchna twarz o zaróżowionych policzkach i dużych oczach skąpanych w błękicie. Młodzieniec cechował się łagodnym i serdecznym spojrzeniem. Co ciekawe, jego siostra była do niego niebywale podobna. Rodzeństwo dostało od losu identyczne złote kosmyki i wrodzoną łagodność.
Marian odebrał staranne wykształcenie, szczególnie interesował się przyrodą i jej aspektami „Interesuje go natura. Szczególną uwagę poświęcał faunie i owadom. Obudził i w Amelce fascynacje światem przyrody”. Siostra pomagała mu w badaniach. Młody naukowiec miał w planach nauczanie ludzi, którzy nie zostali wykształceni. Widzimy więc w lekturze motyw pracy u podstaw.
Bardzo podobną postawę przyjął bohater powieści „Ludzie bezdomni”. Doktor Judym decyduje się leczyć ludzi, którzy nie mogą pozwolić sobie na opiekę medyczną. Marian natomiast pragnął nauczać ludzi, których nie było stać na edukację. Edukacja i opieka medyczna nie należała do tanich usług, więc były zarezerwowane dla zamożnych i wpływowych ludzi.
Wybuchło powstanie styczniowe, prawdziwy patriotyczny zryw. Mężczyznę męczył dylemat, nie miał predyspozycji fizycznej do walk, ani wiedzy lub umiejętności, aby poradzić sobie z nadchodzącym wrogiem dzierżącym broń w dłoni. Rosjanie mieli przewagę nad powstańcami, mieli więcej żołnierzy, a także o wiele więcej broni, zaborcy

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!