Upiór – A. Mickiewicz – Upiór
Zamień czytanie na oglądanie!
Tekst właściwy „Dziadów części II” Adama Mickiewicza poprzedza utwór pod wymownym tytułem „Upiór”. Ludzie mieszkający nieopodal cmentarza corocznie w Dzień Zaduszny widzą powracającego na ziemię nieszczęśnika. Kim jest tytułowy bohater? Dlaczego jęczy smutnie i „płomieniem bucha”? Czego doświadczył za życia? Dlaczego musi rozdrapywać dawne rany i przeżywać ponownie to, co odebrało mu chęci do życia?
Widmo to młodzieniec, który za życia cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości. Z ziemskiego świata odszedł nagle, popełnił samobójstwo. O tym, że targnął się na własne życie, utwór nie mówi wprost, ale w ostatnich strofach pojawiają się wzmianki o tęsknocie nieszczęśnika do tej, której oddał swe serce. Młodzieniec wiedział, że nie mógł choćby uzewnętrznić swoich uczuć, bo jakiekolwiek deklaracje mogłyby uwłaczać godności wybranki. „Kiedyś patrzyła, musiałem jak zbrodzień / Odwracać oczy; słyszałem twe słowa, / Słyszałem co dzień, i musiałem co dzień / Milczeć jak deska grobowa” – wspomina Upiór. Relacja między nim a dziewczyną była sztuczna i udawana. To, że nie mógł wspomnieć słowem o swojej miłości, tylko potęgowało cierpienie, które i tak było nie do zniesienia. Na tej podstawie należy stwierdzić, że młodzieniec był zdolny do poświęceń. Dla dobra swojej wybranki był w stanie zrezygnować z walki o własne szczęście, płacąc za to najwyższą cenę. Z perspektywy czasu zdaje sobie doskonale sprawę, jakiej zbrodni się dopuścił.
Nieszczęśliwie zakochany to jednostka empatyczna, która potrafiła się postawić na miejscu ukochanej. Nie chciał jej stawiać w kłopotliwej sytuacji, nie chciał sprawiać jej kłopotów, nie chciał burzyć jej uporządkowanego życia. Mimo że starał się dzielnie znosić to, co zgotował mu los, nie był w stanie tego znieść. Duszone w sobie emocje wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem i doprowadziły do dramatu. W duszy młodzieńca narastało poczucie odrzucenia i osamotnienia. Młodzi się z niego naśmiewali, domyślając się tego, co go g
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!