Wallenrod Konrad – A. Mickiewicz – Konrad Wallenrod
Zamień czytanie na oglądanie!
Konrad Wallenrod to tytułowy bohater powieści poetyckiej, napisanej przez Adama Mickiewicza podczas pobytu w Rosji. Akcja utworu toczy się w czasach istnienia Zakonu Krzyżackiego, a głównym wątkiem jest jego konflikt z Litwą. Dzieło zawiera sporo odnośników do wydarzeń współczesnych autorowi.
Konrad Wallenrod to tak naprawdę Walter Alf – litewskie dziecko wychowywane przez jednego z rycerzy zakonu. Jako mały chłopiec, bohater musiał patrzyć, jak wrogowie palą jego wioskę i zabijają rodzinę. Sprawiło to, że Konrad stał się wrogiem Zakonu. Dorastając na obcym dworze nie zapomniał swojej ojczyzny, dzięki pewnemu wajdelocie. Mężczyzna uczył małego Waltera miłości do Litwy, przypominał mu, kto jest jej wrogiem.
Jako młodzieniec, Walter Alf, w czasie jednej z bitew, przedostał się z powrotem na Litwę. Tam zdradził władcy sekrety Zakonu Krzyżackiego – liczbę wojowników, zasoby, rozmieszczenie twierdz, słabe punkty. Zakochał się też w dziewczynie, którą poślubił. Niestety, jedna sprawa nie dawała mu spokoju. Mężczyzna zdawał sobie sprawę z ogromnej przewagi Zakonu nad Litwą. Dlatego postanowił wrócić, pod nazwiskiem zabitego rycerza, i działać na rzecz ojczyzny z ukrycia.
Konrad Wallenrod, po powrocie do Zakonu, posiwiał i popadł w problemy z alkoholem. Ciągłe wątpliwości i walka wewnętrzna sprawiły, że szybko się postarzał.
Główny bohater to osoba wychowana w duchu zasad kodeksu rycerskiego. W Zakonie słynął z męstwa i odwagi na polach bitew, a także uczestnictwa w turniejach. Jednak Walter Alf jest wypełniony sprzecznościami. Mimo, że kieruje się zasadami rycerza, postanawia walczyć z wrogiem pod fałszywym nazwiskiem, Nie daje mu to spokoju – jako wojownik wolałby stanąć twarzą w twarz z wrogiem, zmierzyć się na otwartym polu. Konrad to bohater o silnej woli, gotowy wyrzec się wszystkiego dla dobra ojczyzny. Porzuca żonę, moralność i zasady, żeby tylko uratować ukochany kraj.
Mimo tego, że Konrad jest wielkim patriotą, nadal zmaga się z wyrzutami sumienia. Może zostawił za sobą zasady, jednak wciąż nie potrafi o n
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!