Zefir – w mitologii greckiej bóg wiatru zachodniego
Zamień czytanie na oglądanie!
Temat: „Zefir – w mitologii greckiej bóg wiatru zachodniego”
Zefir to postać z mitologii greckiej, jeden z bogów, uosobienie wiatru zachodniego. Imię tego boga zostało zaczerpnięte od greckiego słowa „zephyros”, jest powiązane ze słowem „zophos”, co oznacza zachód, mrok, ciemność. Jego atrybutem były skrzydła u ramion, zwykle przybierał właśnie postać uskrzydlonego młodzieńca. Był synem tytana Astrajosa, uznawanego za boga ciał niebieskich i bogini jutrzenki Eos. Jego dziadkowie to Uranos i Gaja, którzy powstali z Chaosu. Miał trzech braci: Boreasza (wiatr północny), Notosa (wiatr południowy) i Eurosa (wiatr południowo-wschodni). Ojczyzną Zefira była starożytna kraina Tracja, kraj dzikich gór pokrytych śniegiem, położony między dolnym Dunajem, Morzem Egejskim, Morzem Czarnym i rzeką Strymon. Tam właśnie, podobnie jak jego bracia, mieszkał (Boreasz w pałacu podniebnym, a Zefir i jego pozostali bracia w sąsiedztwie w pieczarach skalnych).
Według niektórych źródeł Zefir, miał również siostrę o imieniu Eosforos, za jego rodzeństwo uważano także gwiazdy.
Wiatry w życiu ludzi od najdawniejszych czasów miały swoją rolę. Były ich sprzymierzeńcami lub wrogami. Pomagały statkom spokojnie wrócić do portu, kierowały deszczowe chmury na spragnioną deszczu ziemię, aby znowu była piękna i żyzna, a jej mieszkańcy nie przymierali głodem.
Kiedy żeglarz spokojnie stawał na lądzie, a na ziemię spadały życiodajne krople deszczu człowiek z wdzięcznością spoglądał w niebo dziękując wiatrom za pomoc. Ale były też i inne wiatry, których ludzie się bali. Rzucały statki wraz z żeglarzami w morskie głębiny, niszczyły łany zbóż, wyrywały potężne drzewa. Ludzie z przerażeniem patrzyli na ich niszczycielską siłę. Najgroźniejszym z braci Zefira był Boreasz.
Zefir był najłagodniejszym wiatrem. Zjawiał się od wschodu. Miał dobroczynne działanie – był zwiastunem wiosny, dawał w upalne lato orzeźwiający chłód, pomagał rosnąć drzewom i rozwijać się kwiatom. Zjawiał się na swych skrzydłach cicho i prawie be
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!