Żona Modna – I. Krasicki – Żona modna
Zamień czytanie na oglądanie!
Żona modna – charakterystyka i opis
Żona modna jest główną bohaterką utworu Ignacego Krasickiego pt. „Żona modna”. Utwór ten jest satyrą, ponieważ przedstawia rzeczywistość w karykaturalny sposób, ma dydaktyczny charakter (nauka przekazywana przez krytykę i w śmieszny sposób), ma wierszowaną budowę. Posiada także cechy epiki (obecność narratora i fabuły) i dramatu (widoczny jest dialog i monolog).
Temat utworu
Utwór opowiada historię szlachcica ziemianina, który wyłącznie dla majątku poślubił kobietę z miasta. Przez to chciał stać się bogatym i lubianym człowiekiem.
Bohaterami utworu są:
– Żona modna,
– Pan Piotr.
Opis „Żony modnej”
Żona modna jest szlachcianką z miasta. Ożeniła się z Piotrem, który chciał ją za żonę, tylko dla pieniędzy, ponieważ była bogata. Kobieta ta jest także znawczynią i miłośniczką cudzoziemskiej mody i wzorców, co pokazuje sytuacja, gdy urządza dom i ogród w stylu francuskim. Ma także towarzyszkę – damę, która jest pochodzenia francuskiego. Jest ona odpowiedzialna za sprowadzanie nowych mebli i przyjmowanie nowej służby do służenia. Także nosi eleganckie stroje.
Żona modna cechuje się skupianiem na sobie, nie zauważaniu innych i spełnianiu tylko i wyłącznie swoich ambicji. W małżeństwie roszczeniowa i egoistyczna (oczekuje od męża dostosowania się do jej wymagań związanych przeważnie ze stylem życia, nie liczy się z jego zdaniem). Od początku wiadomo, że małżeństwo pana Piotra i jego żony nie ma powodzenia, ponieważ on jest konserwatywny i gustuje w
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Lennox Mary – F. H. Burnett – Tajemniczy ogród
- Alina – J. Słowacki – Balladyna
- Aleksy – Legenda o świętym Aleksym
- Shirley Anna – L. M. Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza
- Bilbo – J. R. R. Tolkien – Hobbit
- Eol – Homer – Odyseja
- Blythe Gilbert – L. M. Montgomery – Ania na uniwersytecie
- Dedal – w mitologii greckiej wynalazca
- Jedwabiński Eugeniusz – M. Musierowicz – Opium w rosole
- Babu Stefu – M. Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego
Dodaj komentarz jako pierwszy!