🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Alfa – być alfą i omegą

Alfa występuje w alfabecie greckim oraz w greckim systemie liczbowym. W alfabecie greckim jest pierwszą literą, natomiast w systemie liczbowym oznacza jedynkę. Z alfą pisaną symbolicznie jako „α” często spotykają się uczniowie na lekcjach matematyki w momencie obliczania miar kątów (np. w zadaniu: Dwa kąty w trójkącie mają miary 45 stopni i 30 stopni. Oblicz miarę kąta α).
Z alfą można również zetknąć się w stwierdzeniu dot. samca alfa. Najczęściej można się z tym terminem zetknąć np. w przypadku watah wilków. Samiec alfa jest tym najważniejszym, dominującym osobnikiem, jest w pewnym sensie szefem całej watahy, którego się wszyscy słuchają. Niekiedy można też spotkać się z tym sformułowaniem w stosunku do opisywania mężczyzn. Dotyczy to sytuacji, gdy mężczyzna zawsze chce postawić na swoim, nie licząc się ze zdaniem innych (np. Spójrzcie spotkali się dwaj samce alfa – dlatego nie mogą się dogadać.).
Można się spotkać ze związkiem frazeologicznym „alfa i omega”. Co on oznacza?
Alfa jak wcześniej zostało wyjaśnione jest pierwszą literą alfabetu greckiego, omega zaś jest jego ostatnią literą. Alfa i omega znaczy niekiedy początek i koniec, wszystko. W Biblii często oznacza Boga Wszechmogącego, który stworzył świat, i który swoim przyjściem go zakończy (dzień ostateczny – dopełni kresu).
Mówiąc alfa i omega jako o związku frazeologicznym mamy na myśli osobę, która wie wszystko, albo bardzo wiele z zakresu jakiejś dziedziny. Jest specjalistą, autorytetem i znawcą jakiejś dziedziny.
Przykłady użycia związku frazeologicznego:
1. Warren Buffett jest uznawany za alfę i omegę inwestowania na giełdzie.
2. Spójrz, uważa się za alfę i omegę, a w sumie nie wie nic na temat astronomii.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!