Amaltea – róg Amaltei
Związków frazeologicznych jest naprawdę mnóstwo. Po co tak naprawdę zostały stworzone? Możemy użyć ich jako przenośni dla danego słowa, nawet synonimu. Znajomość związków frazeologicznych jest naprawdę bardzo pomocna. Kiedy powtarzamy to samo słowo, możemy zastąpić je właśnie nimi. Co oznacza związek „róg Amaltei”? W jakich sytuacjach możemy użyć tego frazeologizmu? Wszystko napisałam poniżej.
Róg Amaltei – definicja związku frazeologicznego
„Róg Amaltei” możemy określić również jako „róg obfitości”. Jednak jak można wytłumaczyć jego definicję? „Róg Amaltei” oznacza nieskończone źródło jakichkolwiek dóbr i wygód.
O mitologii greckiej
Jak wiadomo dużo frazeologizmów wywodzi się z mitologii greckiej i historii bogów oraz herosów tamtej religii. Według mitów matka Zeusa ukryła synka na Krecie. Odnalazła go koza Amaltea, która opiekowała się nim i karmiła. Pewnego dnia zwierzęciu złamał się róg. Zeus, widząc to, pobłogosławił go swoją mocą. Od tamtej pory wierzono, że osoba posiadająca róg będzie dostawać niewyczerpane dobra i wielkie obfitości.
Przykłady zastosowania frazeologizmu „róg Amaltei”
1.Bardzo dużo płaciliśmy za prąd, więc zamontowaliśmy na dachu panele słoneczne. Była to bardzo dobra decyzja, bo teraz wysypuje się jak z rogu Amaltei!
2. Założenie firmy było wspaniałym pomysłem, mamy mnóstwo pracowników i klientów! Biznes zaczął się rozkręcać, a nam pieniądze lecą jak z rogu Amaltei, wszystko idzie bardzo dobrze i tak jak planowaliśmy.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!