🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Angielski – wyjść (wymknąć się) po angielsku

Każdy z nas z pewnością był kiedyś na jakiejś imprezie-wesołych urodzinach przyjaciela czy przyjaciółki, kameralnych imieninach starszej cioci, hucznej rocznicy ślubu zamożnego kuzyna, na chrzcinach, bierzmowaniu, parapetówce, rozrywkowym Sylwestrze u starych znajomych, rodzinnej Wigilii czy Wielkanocy…
Wiadomo, trzeba się bawić, cieszyć, jeść, wesoło rozmawiać z innymi gośćmi i gospodarzami. Oczywiście powinniśmy przyjść punktualne, bardzo nietaktowne jest spóźnianie się i przychodzenie sporo po czasie. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze-musi być schludny i czysty, dobrany do okazji-przecież na bal po konferencji nie przyjdziemy w starych dresach i sportowych butach, wybierzemy suknię lub, w przypadku panów, garnitur. Nie założymy brudnych skarpet, najlepiej wybrać nowe, śnieżnobiałe lub ciemne. Warto też pamiętać o upominku, jeśli jest mile widziany -na urodziny, Wigilię czy choćby wspomnianego już Sylwestra niezręcznie byłoby przybyć bez choćby małego, skromnego podarunku- paczki słodyczy, drobnych zabawek dla dzieci, ciekawej książki dla jubilata czy solenizanta. Nie trzeba przecież wydawać fortuny, bo najlepsze prezenty to te od serca. Oczywiście, przy stole przestrzegamy zasad dobrego wychowania-nie mlaskamy, nie trzymamy łokci na stole, jemy powoli, nie rozmawiamy w trakcie spożywania posiłku, nie rozśmieszamy innych…
Ważną kwestią jest też samo wyjście z danej imprezy. Możemy pożegnać się ze wszystkimi (jeżeli jest to kameralna impreza, w małym gronie) lub wymknąć się po angielsku, co raczej stosowane jest w przypadku dużych, oficjalnych balów i tłocznych imprez w barze czy klubie. Wychodząc po angielsku, po prostu z nikim się nie żegnamy, nie mówimy wszem i wobec, że mamy zamiar sobie iść. Przyświeca temu pewna intencja-nie zawracamy innym głowy i nie przerywamy im zabawy swoim odejściem od towarzystwa. Tylko pamiętajmy, jak nie mówimy nikomu, to nikomu-nie zawracamy głowy gospodarzom czy wybranym gościom, bo nie taka jest zasada tego wyjścia. No chyba, że akurat kogoś spotkamy po drodze-możemy go pożegnać.
Gdy więc mówimy o kimś, że wymknął się po angielsku, ten ktoś opuścił towarzystwo niezauważony, nie zrobił zamieszania swoim zamiarem. Nie jest to niekulturalne, przyświecają temu pozytywne, dobre cele-zrobić jak najmniej zamieszania, a najlepiej to wcale.
Przykłady poprawnego użycia w zdaniach:
-Marika wymknęła się z balu po angielsku. Nawet nie spostrzegłem, że jej nie ma.
-Przyjęcie u Marii było świetne, ale po godzinie wyszłam po angielsku. Rozbolała mnie głowa od tego tłumu.
-Kuba znowu wymknął się z dyskoteki szkolnej po angielsku. Naprawdę jest mistrzem w byciu niezauważanym.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!