Anioł, Anielska – śliczny jak anioł
Zamień czytanie na oglądanie!
Anioł jako istota boska jest często nacechowany pozytywnie. Z tego też powodu powstało wiele związków frazeologicznych z tym wyrazem. Poniżej zostały przedstawione najbardziej znane, wraz z wytłumaczeniem oraz przykładem użycia.
Związki frazeologicznie nacechowane pozytywnie:
-Śliczny jak anioł- mówi się tak najczęściej o kimś bardzo pięknym (wszak anioły jako istoty boskie są idealne pod każdym względem, więc także pod względem fizycznym, czyli są ładne). Przykład: „Ależ to dziecko jest śliczne jak aniołek, ma takie piękne kręcone blond włoski- prawdziwy cherubinek.”
-Grzeczny jak anioł- osoba miła, uczynna, zawsze pomocna, cicha i spokojna, po prostu dobra (wszak anioły w swej boskości nie mogą być złe). Przykład użycia: „Ojej, jaki twój synek jest grzeczny jak aniołek, za to mój prawdziwy urwis.”
-Spać jak anioł- oznacza spanie bardzo spokojne, głęboko, nienerwowo. Przykład zastosowania: „Jak twoje dziecko słodko śpi, jak prawdziwy aniołek.”
-Anielska cierpliwość- oznacza posiadanie ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości. Przykład: „Mój korepetytor ma do mnie anielską cierpliwość. Mimo, iż ja pytam się kilka razy o to samo on spokojnie mi to tłumaczy za każdym razem.”
-Anioł w ludzkim ciele- oznacza osobę bardzo dobrą, grzeczną i uczynn�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!