🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Argus – Argusowe oko

Mitologia ma bardzo duży wpływ na naszą kulturę, znacznie ja wzbogaca. Mimo, że nie zawsze zwracamy na to uwagę, to często używamy zwrotów, przysłów czy sentencji, które silnie związane są z mitologią, zwłaszcza grecką. Są to frazeologizmy, czyli związki powstałe z dwóch lub większej ilości wyrazów, które oddzielnie nie posiadają jeszcze takiej symboliki, jaką zyskują przy ich połączeniu. Używamy ich, często nie zdając sobie sprawy z tego w jaki sposób powstały. Te związki frazeologiczne, na które wpływ miała mitologia grecka już tak głęboko scaliły się z naszą kulturą, że mimo poprawnego ich używania, nie wiemy jakiego mitu dotyczą, skąd się wzięły, a szkoda, bo to bardzo ciekawe historie.
Taką jest na przykład ta znana z mitu o Argusie, który był olbrzymem o stu oczach. Opowiada ona o tym jak to Hera dowiedziawszy się o romansie Zeusa z nimfą Io, kazała mu zamienić ją w jałówkę. Następnie poleciła czujnemu Argusowi jej pilnować. Jednak Zeus wysłał najlepszego złodzieja, czyli Hermesa, aby wykradł Io. Ten wiedział, że nie ma szans przemknięcia pod spojrzeniem wiecznie czuwających 50 par oczu. Argus był bardzo czujny, uważny, zawsze w gotowości, gdy część z jego oczu spala, to druga bacznie obserwowała otoczenie. Dlatego Bóg złodziei w swoim sprycie postanowił zabrać ze sobą flet i uśpić Argusa monotonną grą. Udało mu się to i następnie odciął mu głowę. Ptakami poświęconymi Herze były pawie, w które też zaprzężony był jej rydwan i to właśnie na pawich ogonach rozsypała ona Argusowe oczy. Chciała w ten sposób go nagrodzić i unieśmiertelnić.
Związek frazeologiczny „Argusowe oko” powstał z połączenia słowa „Argus”, które (wiemy to po zaznajomieniu się z mitem) określa kogoś czujnego i bacznego, oraz „oko”, które jako narząd wzroku było głównym atrybutem naszego mitologicznego bohatera i niewątpliwie kojarzy się ze spostrzegawczością. Z tego połączenia powstał frazeologizm, oznaczający oko czy też spojrzenie, które jest czujne i podejrzliwe.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!