Ariadna – nić Ariadny
Kim była Ariadna?Ariadna to postać znana z mitologii greckiej. Była to córka króla Krety – Minosa oraz jego żony królowej Pazyfae. Ariadna miała dwóch mężów. Pierwszym z nich był Tezeusz, natomiast drugim – Dionizos. Ariadna jest nazywana grecką boginią labiryntów, wegetacji, dróg płodności oraz wina.
Skąd wziął się zwrot frazeologiczny „nić Ariadny”?
Właśnie z mitologii. Król Minos był okrutnym królem. Na wyspie wybudował labirynt, w którym zamieszkał Minotaur – syn jego żony Pazyfae oraz byka. Król w swym okrucieństwie kazał przywieźć na wyspę siedmiu młodych mężczyzn i młode kobiety, aby wpuścić ich do labiryntu, by tam pożarł ich Minotaur.
Jego córka Ariadna zadurzyła się jednak w jednym z młodzieńców – Tezeuszu. Nie chcąc, aby spotkała go okrutna śmierć, dała mu kłębek nici, który miał wskazać mu drogę powrotną ze śmiertelnej pułapki. Młodzieniec wszedł z podarkiem od królewskiej córki, zabił Minotaura i wraz z pozostałymi młodymi skazańcami wyszedł z labiryntu.
Związek frazeologiczny „nić Ariadny” oznacza zatem coś, co pomaga wyjść z kłopotów, jakąś niespodziewaną pomoc, ważną wskazówkę mogącą pomóc w wyjściu z opresji.
Przykłady użycia związku frazeologicznego „nić Ariadny”:
1. Nie mogłam rozwiązać zadania matematycznego. Wskazówka mamy była dla mnie nicią Ariadny, od razu wiedziałam jak należy je zrobić.
2. Poradziłam koleżance jak podejść do jej konfliktu z bratem. Stwierdziła, że to była jej nić Ariadny. Kilka dni później pogodzili się.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!