🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Babel – wieża Babel

Przysłowia, tak jak ludzie, mają swoje pochodzenie. Nie chodzi tu jednak o kraj, z którego pochodzą (choć zdarzają się powiedzenia występujące tylko w jednej lub kilku mowach), lecz o źródło, z którego pochodzą. Popularną książką, która tworzy inspiracje do przysłów, można określić Biblię. Z tej księgi pochodzi powiedzenie „wieża Babel”. W Biblii zjednoczeni ludzie pragnęli zbudować wysoką wieżę. Miała ona stać się symbolem solidarności i wspólnoty. Chcieli postawić wieżę tak wysoką, by dosięgała niebios. To się nie spodobało Bogu, który pomieszał języki ludzi, przez co nie mogli ustalić niczego dotyczącego budowy. Wieża Babel (najprawdopodobniej od hebrajskiego „balal” – mieszać, pomieszać) w przyszłości inspirowała wielu artystów, a oprócz tego przeniknęła do języka polskiego. Związek frazeologiczny „wieża Babel” ma kilka znaczeń:
1) Źródło nieporozumienia, sprzeczki, kłótni,
2) Bałagan, harmider, nieporządek,
3) Miejsce, gdzie mówi się w wielu językach (rzadziej spotykane znaczenie).

Zastosowania frazeologizmu „wieża Babel” w języku codziennym:
1. Ozdabianie naszego projektu okazało się wieżą Babel – każdy preferował inne dodatki.
2. Na próbie generalnej przedstawienia ze zdenerwowania i chaosu utworzył się bałagan niczym wieża Babel. Całe szczęście, że przedstawienie wyszło wyśmienicie, a nasza trupa dostała gromkie oklaski.
3. Szwajcaria to wielka wieża Babel – obowiązują tam aż cztery języki urzędowe! Mało tego, co czwarty mieszkaniec tego państwa pochodzi z innego kraju! Poza tym religijność i obyczaje różnią się od naszych.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!