Bank – mieć coś jak w banku
Czym są frazeologizmy? Ich mianem możemy określać różne rzeczy na podstawie przenośni. Jedne pochodzą od mitologii greckiej, inne całkiem niedawno zostały wymyślone. Gdy w zdaniu musisz powtórzyć jakiś wyraz- nie rób tego! Poszukaj w Internecie bądź w słowniku frazeologicznym przenośnych znaczeń tego słowa (bądź słów). Dzięki związkom frazeologicznych możemy zastępować wyrazy różnej definicji. Warto je poznać, ponieważ we współczesnych czasach stale ich używamy! Teraz chciałabym porozmawiać o jednym z nich. Co oznacza? W jakich kontekstach można go użyć? Mam nadzieję że zawarłam tu wszystkie potrzebne informacje!
Mieć coś jak w banku- frazeologizm
Tak naprawdę nazwa tego związku frazeologicznego mówi nam wszystko o sobie. Bank jest miejscem, w którym składujemy nasze wszelkie zarobki i oszczędności, dlatego oczekujemy najwyższej jakości pilnowania pieniędzy. Frazeologizm „mieć coś jak w banku”, mówi nam o zagwarantowaniu czegoś, tak jak pilnowaniu zarobków. Ten związek frazeologiczny odnosi się do pewności, o tym, że NA PEWNO dostaniemy daną rzecz.
Przykłady zastosowania frazeologizmu „mieć coś jak w banku”:
1. Zrobiłaś wspaniałą pracę na konkurs plastyczny. Nie posiadam wątpliwości że wygrasz, po prostu masz to jak w banku!
2. Od lat jestem świetną kucharką. Upiekę Ci najlepsze babeczki, masz do jak w banku!
3. Dobrze zrobiłaś że zwróciłaś się do mnie o pomoc. Przyznam skromnie, że szyję bardzo dobrze. Masz to jak w banku, na jutro sukienka będzie gotowa!
4. Uważam, że masz jak w banku wygraną na tych zawodach.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!