Bilet – bilet do raju
Bilet, najczęściej kojarzy się nam z małym papierkiem uprawniającym do przejazdu autobusem, pociągiem, czy samolotem. Ze słowem bilet można również znaleźć kilka związków frazeologicznych, które wraz z opisami i przykładami zostały zaprezentowane poniżej:
– Wilczy bilet- jest najczęściej opinią negatywną, niekiedy wydawaną w formie dokumentu papierowego, wydawaną osobie wydalanej z jakiejś placówki (przede wszystkim mowa tu o uczelniach oraz szkołach, niekiedy zakładach pracy). Wydanie takiego dokumentu uniemożliwia przyjęcie danej osoby do innej takiego typu placówki. Najczęściej wilczy bilet jest wydawany za wykroczenia o polityczne lub z powodu niewłaściwej lub podejrzanej dla władz postawy politycznej. Przykład użycia: „W powieści „Syzyfowe prace” za bunt wobec rusyfikacji młody chłopak został wydalony z gimnazjum z wilczym biletem.”, „Karą za bunt studentów i ich strajk było wydalenie z uczelni z wilczym biletem.”
– Bilet do raju- oznacza jakieś szczęśliwe oraz radosne wydarzenia, które otwierają nowe perspektywy oraz nowe możliwości. Przykład występowania: „Okazało się, że przeprowadzka do Warszawy była dla mnie prawdziwym biletem do raju.”
– Bilet w jedną stronę- oznacza drogę, którą jak się podąży to nie będzie już powrotu, nie będzie możliwości zawrócenia lub cofnięcia się. Można stosować podobnie do związku frazeologicznego „palić za sobą mosty”. Przykład zastosowania: „Musiałem coś zmienić w swoim życiu. Decyzja, którą podjąłem była moim biletem w jedna stronę, już nie mogłem się cofnąć.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!