Błoto – mieszać (zmieszać) kogoś z błotem
Związki frazeologiczne przysparzają wielu osobom liczne trudności, ponieważ ich nie rozumieją. Trudność polega na tym, że niektóre z nich trzeba zapamiętać, przy innych mogą się mylić czasowniki, nigdy jednak nie należy ich rozumieć w sensie dosłownym. Jednym z takich frazeologizmów, który powoduje, że wielu z nas się nad nim zastanawia jest powiedzenie „mieszać kogoś z błotem” lub „zmieszać kogoś z błotem”. W sensie dosłownym oznaczałoby ubrudzić kogoś, a tu nie o to chodzi. Oznacza to obrażanie kogoś, złe mówienie o kimś, obelżywe i niekulturalne traktowanie innych. Powiedzenie ma wydźwięk pejoratywny. Mieszać kogoś z błotem to oczerniać kogoś i ubliżać mu. Nie zawsze słowa, które są kierowane w kierunku danej osoby mają potwierdzenie w rzeczywistości.
Skąd pochodzi takie powiedzenie? Myślę, że źródła tego powiedzenia należy dopatrywać się w życiu codziennym. Jest też takie powiedzenie, że jeśli się kogoś obrzuci błotem, to zawsze coś się przyklei. Chodzi więc o życiowe doświadczenie i mądrość ludową, która mówi, że nawet jeśli kogoś potraktujemy w sposób niegodny i obelżywy, nazywając różnymi epitetami, to postronni obserwatorzy mogą poddać w wątpliwość wiarygodność tej osoby i zastanawiać się czy obelgi są prawdziwe.
Przykłady użycia w zdaniu:
Więcej nie odezwę się do niego – wczoraj zmieszał mnie z błotem przy wszystkich moich znajomych.
Ci co nie znają się na sztuce mieszają z błotem nawet najlepszego malarza w historii!
Warto pamiętać o zachowaniu szacunku wobec innych i odzywania się do ludzi w sposób kulturalny. Te informacje przydadzą się podczas pisania pracy domowej czy wypracowań.
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!