🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Bóbr – płakać (ryczeć, szlochać) jak bóbr

Bóbr to zwierzę, z którym możemy zetknąć się w codziennym życiu. Zazwyczaj kojarzy się nam ze środowiskiem wodnym. Jednak z tym sympatycznym zwierzątkiem możemy spotkać się również zaglądając do Słownika Związków Frazeologicznych, w którym znajdujemy zwrot: „płakać jak bóbr”. Co ono właściwie oznacza? Skąd się wzięło?
Zdarza się nam mówić, że ktoś płacze jak bóbr, wtedy, gdy chcemy powiedzieć, że dana osoba płacze bardzo mocno, zalewa się łzami. Używamy tego zwrotu w sytuacji, kiedy ktoś przeżywa mocno jakąś porażkę, nieszczęście np. Tomek po tym, jak zbrakło mu jednego punktu do szóstki, płakał jak bóbr.
Szukając odpowiedzi skąd wzięło się to powiedzenie dowiedziałem się, że ma ono związek z bajką Ezopa, która stała się znana w polskiej literaturze dzięki przekładowi Biernata z Lublina. Okazuje się, że od dawna chętnie polowano na bobry nie tylko ze względu na cenne futro, czy pożywne mięso. Powodem była też wydzielina gruczołów nazywana „strojem bobrowym”, która miała być lekarstwem na różne choroby. Bóbr z bajki bardzo rozpaczał po tym jak odgryzł, sobie „stroje bobrowe” po to, aby móc dalej żyć. Z bajki wynika, że bóbr bardzo żałował swych „strojów bobrowych”, długo i żałośnie rozpaczał po ich stracie, chociaż właściwie powinien się cieszyć, że udało mu się ocalić swe życie.
Czasami trzeba wybrać mniejsze zło, iść do przodu, nie płakać ciągle jak ten przysłowiowy bóbr.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!