Bóg – myśleć, że (wydawać się, że) chwyciło się (złapało się) Pana Boga
– Myśleć, że chwyciło się Pana Boga za nogi- oznacza osiągnięcie sukcesu i bardzo się z tego powodu cieszyć i być zadowolony. Przykład użycia: „Dostał awans w pracy i myśli, że chwycił Pana Boga za nogi.”
– Bóg raczy wiedzieć- oznacza wątpliwości z czymś związane. Przykład zastosowania: „Bóg raczy wiedzieć, czy się jeszcze spotkamy.”, „Niby się uczyłem, ale tylko Bóg raczy wiedzieć, czy faktycznie zdam.”, „Chciałbym wygrać w lotto, ale Bóg raczy wiedzieć, czy kiedykolwiek mi się to uda.”
– Bóg mi świadkiem
– Jak Bóg przykazał- oznacza zrobienie czegoś właściwie, poprawnie, porządnie, tak jak należy. Przykład użycia: „Babcia mi zawsze mówiła: Pamiętaj wnusiu- najpierw ślub, a potem dzieci. Jak Pan Bóg przykazał.”, „W końcu po raz pierwszy nie zaspałem do pracy. Przyszedłem o czasie jak Pan Bóg przykazał.”
– Jak trwoga to do Boga- modlitwa dopiero w ostatecznej, krytycznej sytuacji, a tak udawanie, że Boga nie ma. Przykład: „Patrzcie, zawsze uważał, że wszystko będzie szło mu dobrze i bezproblemowo i nagle wypadek i nagle taki pobożny. Spójrzcie tylko: jak trwoga to do Boga.”
– Jak Pan Bóg stworzył- oznacza bycie nago, bez ubrań. Przykład zastosowania: „Myślałam, że jestem sama w domu i po kąpieli wyszłam jak mnie Pan Bóg stworzył.”, „Małe dzieci rodzą się nagusieńkie- jak je Pan Bóg stworzył.”
– Nie mieć Boga w sercu- mówi się tak o kimś, kto jest bezlitosny i bezwzględny, albo o osobie, która narusza jakieś tradycje lub obyczaje religijne. Przykład występowania: „Jak to pracujesz w niedzielę?! Chyba nie masz Boga w sercu.”
Sprawdź również:
- Bumerang – wracać (powracać) jak bumerang
- As – mieć (trzymać) asa (atut) w rękawie
- Amaltea – róg Amaltei
- Baczność – mieć się na baczności
- Bank – mieć coś jak w banku
- Buzia – trzymać buzię na kłódkę
- Adam – w stroju Adama (adamowym)
- Alfa – być alfą i omegą
- Amen – jak amen w pacierzu
- Chmury – chodzić z głową w chmurach
Dodaj komentarz jako pierwszy!